Sony: Wyścig na megapiksele będzie trwał

Autor: Maciej Luśtyk

29 Październik 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Nie chodzi o to czy większe rozdzielczości są potrzebne, ale czego oczekują od nas użytkownicy – tłumaczy Masaaki Oshima, zastępca kierownika działu aparatów fotograficznych Sony.

Sony jest obecnie niekwestionowanym liderem na rynku matryc – nie tylko ilościowo, ale również pod względem osiągów i stosowanych technologii. Według ostatnich danych, firma kontroluje już 40,2% rynku (35% w roku ubiegłym). Utrzymuje tym samym bezpieczny dystans względem konkurentów - produkcja OmniVision to zaledwie 15,7%, kolejny w zestawieniu jest Samsung z wynikiem 15,2%. Sony zdecydowało też, że od wiosny 2016 roku dział produkcji matryc, (jeden z niewielu rentownych segmentów), stanie się osobną firmą, co według przedstawicieli przyspieszy jeszcze jego rozwój.

Podczas premiery najnowszego modelu Sony A7S II w Monachium mieliśmy okazję zapytać o dalsze plany Masaaki Oschimę, zastępcę kierownika działu aparatów fotograficznych Sony. Jego zdaniem rozwój sensorów z pewnością nie dobiegł jeszcze końca - „stawiamy na rozwój rozdzielczości, prędkości próbkowania i możliwości pracy w słabym oświetleniu. Te pola nie są jeszcze wyeksploatowane w stu procentach” - mówi nam Oshima.

Podkreśla jednocześnie, że to nie inżynierowie, a użytkownicy dyktują dziś warunki - „Być może rozdzielczość matrycy czy zakres ISO nie są wcale najważniejsze, ale użytkownicy naszych aparatów niezmiennie chcą jeszcze więcej pikseli, jeszcze wyższych czułości ISO, oraz szybszego trybu seryjnego. I my musimy tym oczekiwaniom sprostać. Nasze działania warunkuje rynek”.

W czerwcu, przy okazji premier Sony A7R II i Sony RX100 IV zaprezentowano nową, pełnoklatkową matrycę w technologii Exmor R oraz 1-calowy sensor Exmor RS z wbudowanym chipem pamięci DRAM, który 5-krotnie zwiększa prędkość próbkowania informacji z matrycy.

„Problematyczne bywa jedynie zaadaptowanie technologii do matryc o różnych rozmiarach. Technologia Exmor RS jest pod tym względem bardziej wymagająca, więc zapewne będziemy skupiać się na jej usprawnieniu” - dodaje.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
MiNT zdradza kolejne szczegóły na temat pierwszego współczesnego analogowego aparatu kompaktowego, który już niebawem trafi na rynek. Oto czym nowy model, różni się od wcześniejszych...
16
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm powraca z kompaktowym średnim formatem GFX100S II. Niewielkie body skrywa uaktualniony sensor, najnowszy układ AF i jeszcze szybszy tryb seryjny, ale względem pełnowymiarowej...
18
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm prezentuje najnowszy aparat z kierowanego do hobbystów dwucyfrowej serii X-T. Niewielkie body zamyka 40-megapikselową matrycę i usprawnioną ergonomię, stając się kompaktową...
21
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)