Panasonic Lumix DMC-FZ82 - 4K w budżetowym superzoomie

Autor: Maciej Luśtyk

4 Styczeń 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

CES 2017: Panasonic to chyba jedyny z producentów, który nie boi się udostępniać rozbudowanych rozwiązań w produktach z niższej półki cenowej. Nowy Lumix DMC-FZ82 oferuje możliwości, których nie powstydziłyby się bardziej zaawansowane aparaty, między innymi tryb filmowy 4K.

Nowy Panasonic Lumix DMC-FZ82 to aktualizacja zaprezentowanego ponad 3 lata temu budżetowego superzooma FZ72, a tym samym gratka dla osób, które za niewielkie pieniądze chciałyby otrzymać uniwersalny aparat, który pozwoli wykonywać zarówno zdjęcia makro, jak i zbliżenia na obiekty znajdujące się w dużej odległości.

Otrzymujemy co prawda ten sam obiektyw zoom o ekwiwalencie 20-1200 mm, światłem f/2.8-5.9 i możliwością ostrzenia już z odległości 1 cm, ale producent wyposażył aparat w nową 18-megapikselową matrycę BSI-CMOS o wielkości 1/2.3 cala, która pozwoli nam na pracę w zakresie czułości ISO 80-6400 i wykonywanie zdjęć w formacie RAW. Na pokładzie znalazła się także optyczna stabilizacja obrazu.

Aparat wyposażono także w 3-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1,04 Mp oraz wizjer elektroniczny o powiększeniu 0,46x, a tryb seryjny pozwoli na fotografowanie z maksymalną prędkoscią 10 kl./s (6 kl./s przy pełnym wsparciu systemu AF). Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią z kolei możliwość pełnej manualnej kontroli nad parametrami ekspozycji i osobny przycisk AF/AE Lock.

Najmilszą chyba jednak niespodzianką jest pojawienie się możliwości rejestracji filmów w jakości 4K z prędkością 30 kl./s w formacie MP4, czego nie oferują analogiczne konstrukcje chyba żadnego z innych producentów. W niższej rozdzielczości Full HD 1080p maksymalny dostępny klatkaż wzrośnie do 60 kl./s, a dodatkowo materiał będziemy mogli zapisać w lepszej jakości standardzie AVCHD.

Oprócz tego otrzymujemy wszystkie funkcje oparte o tryb filmowy 4K, które znamy z bardziej zaawansowanych aparatów producenta, czyli 4K Photo (możliwość wykonywania 8-megapikselowych zdjęć z prędkością 30 kl./s), Post Focus (dostosowywanie ostrości po wykonaniu zdjęcia) i Focus Stacking (złożenie serii zdjęć w jeden kadr o rozszerzonym polu ostrości).

Co najważniejsze, wszystko to oferowane jest w przystępnej cenie 399 dolarów. Na rynku aparat pojawić ma się już w marcu. Niestety nie znamy ceny w jakiej zadebiutuje w polskich sklepach.

Więcej informacji o aparatach producenta znajdziecie pod adresem panasonic.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
MiNT zdradza kolejne szczegóły na temat pierwszego współczesnego analogowego aparatu kompaktowego, który już niebawem trafi na rynek. Oto czym nowy model, różni się od wcześniejszych...
16
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm powraca z kompaktowym średnim formatem GFX100S II. Niewielkie body skrywa uaktualniony sensor, najnowszy układ AF i jeszcze szybszy tryb seryjny, ale względem pełnowymiarowej...
18
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm prezentuje najnowszy aparat z kierowanego do hobbystów dwucyfrowej serii X-T. Niewielkie body zamyka 40-megapikselową matrycę i usprawnioną ergonomię, stając się kompaktową...
21
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)