Sony RX100 VI - producent kolejny raz definiuje pojęcie zaawansowanego kompaktu. Zoom 24-200 mm i najszybszy w klasie system AF

Autor: Maciej Luśtyk

5 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Seria RX100 już od dawna cieszy się uznaniem użytkowników, a jej kolejne wcielenia stale przesuwają granicę tego, co możliwe do uchwycenia kieszonkowym kompaktem. Nie inaczej jest w przypadku 6 generacji aparatu.

Co musisz wiedzieć:
  • Obiektyw o największym zasięgu w serii (24-200 mm), ale ciemniejszy (f/2.8-4.5)
  • Ten sam kieszonkowy rozmiar
  • Najszybszy w klasie układ AF (ostrzenie w czasie 0,03s, 315 punktów detekcji fazy, 65% pokrycia kadru)
  • Tryb seryjny 24 kl./s z pełnym wsparciem AF
  • Bufor pomieści do 233 zdjęć JPEG
  • Nareszcie pojawia się dotykowy ekran LCD
  • Filmy 4K HDR
  • Cena: 1300 euro

 

Sony RX100 VI w segmencie zaawansowanych kompaktów stanowi klasę sam dla siebie. Szósta generacja aparatu z 1-calową matrycą w technologii Exmor RS, o rozdzielczości 20,1 Mp (zakres ISO 125-12800, rozszerzane do ISO 80-25600) oferuje chyba wszystko, czego od tego typu konstrukcji mogą wymagać nawet bardzo wybredni użytkownicy.

Dwukrotnie zwiększona wydajność

Choć rozdzielczość matrycy pozostała taka sama, według producenta aż dwukrotnie wzrosła wydajność aparatu, a to dzięki zastosowaniu najnowszej generacji procesora Bionz X, z bazującym na topowym modelu wspierającym go chipie LSI oraz dedykowanej pamięci DRAM. Aparat pozwoli nam więc na fotografowanie z prędkością 24 kl./s, zapis do 233 zdjęć JPEG (w jakości Fine) w buforze, a także oferować ma najszybszy dla tej klasy kompaktu autofokus.

Ten, bazujący na 315 punktach detekcji fazy (pokrycie 65% kadru) pozwolić ma na ostrzenie w czasie 0,03 s. Dwukrotnie wzrosnąć miała też skuteczność systemu śledzenia i rozpoznawania twarzy. Szybsze próbkowanie sensora wpłynąć ma także na zminimalizowanie efektu rolling-shutter przy użyciu migawki elektronicznej i w trybie filmowym.

Największy zasięg w serii

Wydajność aparatu imponuje, ale to co innego może stanowić o jego rynkowym sukcesie. Szybki był już model RX100 V, ciągle jednak w ofercie zaawansowanych, 1-calowych kompaktów Sony brakowało obiektywów o uniwersalnym zasięgu. Producent zauważył tę lukę i zaimplementował w konstrukcji zoom o ekwiwalencie 24-200 mm, przy czym ogólne rozmiary aparatu pozostały bez zmian. Wzrosła jedynie jego grubość - o jedyne 1,6 mm. Na układ optyczny obiektywu składa się 15 soczewek, ułożonych w 12 grupach (10 soczewek asferycznych, w tym dwie o obniżonej dyspersji).

Szkło, co zrozumiałe, jest jednak znacznie ciemniejsze niż u poprzednika (f/2.8-4.5 względem f/1.9-2.8) i zapewne odbije się to na pracy w słabym świetle, chyba że nowy procesor oznacza też mniejsze zaszumienie wysokich czułości. O tym jednak przekonamy się dopiero gdy aparat trafi do nas na testy. W przypadku gorszych warunków oświetleniowych pomoże nam jednak system optycznej stabilizacji, którego skuteczność szacowana jest na 4 EV.

Nareszcie pojawia się także w pełni dotykowy ekran LCD, o rozdzielczości 1,228 tys. punktów, który odchylimy o 180 stopni w górę i 90 stopni w dół, co każe nam wierzyć, że producent wreszcie przeprosił się z funkcjami dotykowymi i nadgoni pod tym względem konkurencję. Standardowo już otrzymujemy też wysuwany wizjer elektroniczny (tym razem wysuwa się do końca samoczynnie) o rozdzielczości 2,359 tys. punktów i lampę błyskową.

Jak przystało na aparat Sony, nie mogło zabraknąć też zaawansowanych funkcji filmowych. Otrzymujemy więc możliwość rejestracji filmów 4K HDR (3840 x 2160 pikseli, profil Hybrid Log Gamma), a także zapis materiałów Full HD z prędkością 120 kl./s. Podobnie jak we wcześniejszych modelach mamy tez tryb zwolnionego tempa, w którym nagramy filmy w klatkażach sięgających nawet 1000 kl./s.

Cena i dostępność

 

Aparat pojawi się na rynku już w przyszłym miesiącu. Jak zwykle w przypadku serii RX100, kolejny model pojawia się w cenie wyższej od poprzednika. Na szczęście stosunkowo niewiele wyższej. Model RX100 VI wyceniony został na 1300 euro (około 5550 zł).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem presscentre.sony.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)