Istotne aktualizacje aparatów Fujifilm X-T3 i X-H1 - nagrywanie 4K HDR i poprawiona stabilizacja

Autor: Maciej Luśtyk

17 Grudzień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś Fujifilm zaprezentowało najnowszy firmware dla flagowych korpusów X-T3, X-H1 i obiektywu Fujinon XF80 f/2.8. Oprogramowanie w wersji 2.0 wprowadza m.in. istotne usprawnienia pod względem pracy filmowej.

Fujfilm jak zwykle nie ociąga się z wypuszczaniem firmware’owych poprawek. Dziś firma udostępniła najnowsze wersje oprogramowania do aparatów Fujiiflm X-T3 i Fujifilm X-H1.

W  pierwszy wypadku otrzymujemy przede wszystkim możliwość rejestracji materiału HDR w formacie Hybrid Log Gamma, co pozwolić ma na łatwiejsze uchwycenie scen o szerokim zakresie tonalnym lepsze odwzorowanie mocno nasyconych barw. (Funkcja dostępna jest wyłącznie w przypadku kodeku H.265 (HEVC)).

Fujifilm X-T3

Ponadto otrzymujemy możliwość jednoczesnego wypuszczenia sygnału filmowego w profilu F-Log i z opcją symulacji filmu, co pozwoli na podejrzenie efektu na zewnętrznym monitorze, a także pełną kompatybilność kodeka H.264 z kompresją ALL-I (m.in. możliwość zapisu ALL-I z przepływnością 400 Mb/s). Do tego możliwość wyświetlenia temperatury barwowej w Kelvinach w wizjerze elektronicznym i na ekranie LCD, opcja filmowania w jakości 4K z dłuższymi czasami migawki niż narzucone przez wybrany klatkaż (np. 1/15 s sekundy dla rejestracji wideo 30 kl./s) oraz naprawa występujących wcześniej nieprawidłowości, m.in. błędnego wyświetlania zdjęć na systemie Windows w przypadku sformatowania karty na komputerze Mac czy bandingu w przypadku korzystania z trybu rozszerzonego zakresu dynamicznego.

Jednocześnie producent informuje, że możliwość zapisania plików wideo o rozmiarze większym niż 4 GB, która miała zostać wprowadzona wraz z aktualnym firmwarem, zostanie udostępniona później (szczegółowe informacje pojawią się na początku stycznia). Mimo to już teraz format pliku filmowego został zmieniony, co w przypadku rejestracji wideo aparatem z nowym oprogramowaniem uniemożliwi odtwarzanie ich na aparatach ze starszą wersją firmware’u.

Fujifilm X-H1 - stabilizacja do 5,5 EV

W przypadku modelu X-H1 największe zmiany dotyczą systemu stabilizacji matrycy. Od teraz system ten będzie znacznie lepiej współpracować z systemem stabilizacji optycznej wybranych obiektywów Fujifilm, co zagwarantować ma wyjściową skuteczność rzędu 5,5 EV. Biorąc pod uwagę, że w przypadku testowania aparatu z pierwszą wersją firmware’u, stabilizacji daleko było do doskonałości, usprawnienie na pewno zostanie ciepło przyjęte przez użytkowników aparatu.

Fujifilm X-H1

“Wraz z obiektywami XF lub XC z optyczną stabilizacją obrazu, stabilizacja obrazu zintegrowana w korpusie działa w trzech osiach 3 (góra i dół / obrót osi optycznej). Pozostałe dwie osie 2 (nachylenie w lewo i w prawo, kąt zbaczania) były kontrolowane przez optyczną stabilizację obiektywu. Niniejsze oprogramowanie ma nowy algorytm stabilizacji obrazu, który pozwala, by zintegrowana w korpusie stabilizacja obrazu działała we wszystkich pięciu osiach.” - czytamy w informacji prasowej. Oprócz tego, nowe oprogramowanie eliminować ma problem z drganiem obrazu podczas filmowania oraz w przypadku podglądu Live View.

Choć w przypadku modelu X-T3, jak już wspomnieliśmy, na zdjęcie limitu 4GB dla pliku filmowego będziemy musieli jeszcze poczekać, opcja ta została właśnie udostępniona w modelu X-H1. Od teraz, pliki filmowe nie będą już dzielone. Warunkiem jest jednak rejestracja na kartach o pojemności minimum 32 GB. Do tego wspomniana już wcześniej naprawa błędu z wyświetlaniem zdjęć w przypadku pracy na kilku systemach oraz problemu ze sporadycznym resetowaniem ustawień podczas wyłączania aparatu.

Fujinon XF 80 mm f/2.8 E LM OIS WR Macro

Osobny firmware udostępniony został także do obiektywu Fujinon XF 80 mm f/2.8 E LM OIS WR Macro. Dotyczy on jednak wyłącznie współpracy ze stabilizacją modelu X-H1.

Pobierz najnowsze oprogramowanie:

Fujifilm X-T3 - firmware Ver.2.00

Fujifilm X-H1 - firmware Ver.2.00

Fujinon XF80 f/2.8 - firmware Ver.2.00

Więcej informacji na temat nowego oprogramowania znajdziecie pod adresem fujifilm.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)