Nikon Z 8 - flagowa wydajność zamknięta w mniejszym korpusie

Autor: Krzysztof Mularczyk

10 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

To w zasadzie następca lustrzanki D850. Nowy model przejmuje praktycznie wszystkie funkcje od reporterskiego korpusu Z9, ale pozbawiony wbudowanego gripa kusi poręcznością i niższą ceną.

Co musisz wiedzieć:
  • Magnezowy i uszczelniony korpus na poziomie lustrzanki D850
  • Dwa gniazda USB-C
  • Stabilizowana matryca 45.7 Mp jak w Nikonie Z 9
  • Tryb seryjny ze wsparciem AF - 20 kl./s (RAW) lub 30 kl./s (JPEG)
  • Tylko elektroniczna migawka jak w Z 9
  • Autofokus na bazie 493 pól z detekcją osób, psów, kotów, ptaków, samochodów, motocykli, rowerów, pociągów i samolotów
  • Obsługa kart SD i CFexpress Type B (XQD)
  • Nagrywanie 8K 60p i 4K 120p
  • Wewnętrzny zapis 12-bitowych materiałów N-RAW i ProRes RAW HQ
  • Dostępny opcjonalny pionowy grip
  • Cena: 20 999 zł

Do grona profesjonalnych aparatów bezlusterkowych Nikon dołącza Z 8. Dzięki niemal bliźniaczej specyfikacji w porównaniu do topowego korpusu Z 9, którą zamknięto w mniejszym i lżejszym body, nowy model ma szansę stać się jednym z najbardziej uniwersalnych na rynku.

Nikon Z 8 to bezlusterkowy odpowiednik lustrzanki D850

Najnowszy korpus Nikona wypełnia lukę między serią Z 7 a Z 9 i niejako kontynuuje lustrzankową linię reprezentowaną przez D850. Ważący 910 g Nikon Z 8 jest o 30% mniejszy od Nikona Z 9 i o 15% mniejszy od Nikona D850.

Zobacz także:
Nikon Z 8 - pierwsze wrażenia

W ergonomicznym i bardziej kompaktowym body Nikon zamknął reporterskie możliwości modelu Z 9. Pierwszy kontakt z nowym Z 8 za nami. Sprawdźcie nasze wnioski… [Czytaj więcej]

Może pochwalić się przy tym magnezowym korpusem, profesjonalnymi uszczelnieniami chroniącymi przed warunkami atmosferycznymi i jest tak samo odporny na zimno, jak flagowe modele Nikon D6 i Nikon Z 9.

Z8 to także pierwszy bezlusterkowy aparat marki Nikon wyposażony w dwa porty USB typu C, które umożliwiają szybkie przesyłanie plików równocześnie z jego ładowaniem.Zasilany jest akumulatorem EN-EL15c, który ma wystarczyć na 275 zdjęć.

Zmianą w stosunku do Z 9 jest także obsługa dwóch rodzajów kart - SD i CFexpress Type B (XQD). Bez zmian pozostają wizjer o rozdzielczości 3.7 Mp i wyświetlacz, który jest tal samo odchylany w pionie i poziomie.

Wydajność i możliwości na poziomie topowego korpusu

Nikon Z8 przejmuje w zasadzie wszystkie funkcje topowego Z 9. Tak jak on opiera się na stabilizowanej matrycy o rozdzielczości 45,7 Mp, którą obsługuje szybki procesor EXPEED 7. W efekcie mniejszy korpus może fotografować z tą samą wysoką jakością zdjęć oraz szybkością 20 kl./s co wersja reporterska.

Bonusem jest natomiast zapis zdjęć w 10-bitowym formacie HEIF. Ponadto w Z 8 pojawiają się nowe opcje przetwarzania obrazu: Portrait impression balance i Skin softening.

Nowy Nikon także ten sam najwyższej klasy autofokus oparty na algorytmach głębokiego uczenia. Oferuje precyzyjne wykrywanie i śledzenie osób, psów, kotów, ptaków, samochodów, motocykli, rowerów, pociągów i samolotów. Wykrywanie obiektów i ostrzenie działają od -9 EV dla filmów i zdjęć. Aparat ma zachowywać ostrość na oczach fotografowanej osoby, nawet jeśli porusza się ona szybko lub jej głowa jest skierowana w dół.

Topowe filmowanie, ale w mniejszym i lżejszym korpusie

Choć w swojej klasie nie będzie najlżejszy, bez pionowego uchwytu Nikon Z8 może stać łakomym kąskiem dla bardziej wymagających twórców wideo, którym zależy na mniejszych gabarytach. Po Z 9 przejmuje bowiem nagrywanie 8K 60p (do 90 minut) i 4K 120p (do 180 minut) z wewnętrznym zapisem 12-bitowych materiałów N-RAW i ProRes RAW HQ. Otrzymujemy też pakiet profili AUTO, FLAT, HLG, N-LOG i RAW, funkcję Hi-Res Zoom oraz cały pakiet opcji pomocniczych.

Do Nikona Z 8 będzie dostępny pionowy grip

Wraz z nowym korpusem Nikon prezentuje pionowy uchwyt MB-N12. Wyposażony jest w spust migawki i joystick oraz zasilany dwoma akumulatorami EN-EL15c. Ma też wbudowany port USB-C.

Nikon Z 8 - cena i dostępność

Nikon Z 8 wejdzie do sklepów już pod koniec maja z ceną 20 999 zł, natomiast opcjonalny grip MB-N12 ma kosztować 1849 zł.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
MiNT zdradza kolejne szczegóły na temat pierwszego współczesnego analogowego aparatu kompaktowego, który już niebawem trafi na rynek. Oto czym nowy model, różni się od wcześniejszych...
16
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm powraca z kompaktowym średnim formatem GFX100S II. Niewielkie body skrywa uaktualniony sensor, najnowszy układ AF i jeszcze szybszy tryb seryjny, ale względem pełnowymiarowej...
16
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm prezentuje najnowszy aparat z kierowanego do hobbystów dwucyfrowej serii X-T. Niewielkie body zamyka 40-megapikselową matrycę i usprawnioną ergonomię, stając się kompaktową...
21
Powiązane artykuły