Metropolitan Museum of Art udostępnia do pobrania za darmo 375 tys. obrazów

Autor: Maciej Luśtyk

10 Luty 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowojorskie muzeum MET zawiązało współpracę z Pinterestem i Creative Commons i udostępnia za darmo 375 tys. obrazów, które podlegają licencji public domain.

Ostatnio coraz więcej muzeum udostępnia swoje zbiory w internecie. I choć nowojorskie Metropolitan Museum of Art robi to już od pewnego czasu, internetowa biblioteka wzbogaci się o blisko 400 tys. nowych obrazów, które będzie można oglądać w dużej rozdzielczości, a także pobrać i dowolnie nimi dysponować.

fot. Lewis Hine, 1912, gazeciarz śpiący na schodach

To dzięki współpracy jaką muzeum zawiązało z serwisem Pinterest i organizacją Creative Commons, mającej na celu ułatwienie dostępu do prac, które prawnie podlegają licencji public domain, co oznacza, że można je dowolnie wykorzystywać i nikt nie rości sobie do nich praw majątkowych.

Naszą misja jest bycie otwartym i dostępnym dla wszystkich, którzy chcieliby przestudiować prace znajdujące się w naszych zbiorach. Kolekcja muzeum to przekrój przez 5 tys. lat kultury. - mówi dyrektor muzeum, Thomas P. Campell. - Poszerzenie galerii internetowej to ruch mający na celu sprostanie oczekiwaniom współczesnej widowni. Dzięki niemu MET staje się największym i najbardziej zróżnicowanym zbiorem muzeualnym dostępnym w internecie.

fot. Nadar, 1865, Nadar z żoną w balonie

Większość ze wspomnianych prac to tradycyjne obrazy i fotograficzne dokumentacje dzieł sztuki, ale podjętym działaniom, udostępnionych zostało także sporo fotografii z końca XIX i początku XX wieku, łącznie około 10 tysięcy. Jednak internetową galerię MET warto odwiedzić nie tylko w celu darmowego pobrania prac na licencji CC 0. W internetowych zbiorach znajdują się bowiem niemal 22 tysiące zdjęć autorstwa takich fotografów jak Robert Frank, Andre Kertesz, Henri Cartier-Bresson czy Richard Avedon.

Internetowe zbiory Metropolitan Museum of Art możecie przejrzeć tutaj.

Więcej informacji o przedsięwzięciu znajdziecie pod adresem metmuseum.org.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)