Zespół badawczy Caltech opracował czujnik, który może być bezobiektywowym aparatem przyszłości

Autor: Michał Chrzanowski

23 Czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Inżynierowie z Caltech chcą zrewolucjonizować świat fotografii. Udało im się stworzyć specjalny chip skupiający źródło światła, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać zdjęcie bez konieczności podłączenia obiektywu.

Prace nad rewolucyjnymi rozwiązaniami z dziedziny obrazowania trwają w najlepsze. Firmy prześcigają się w nowych technologiach. Wystarczy chociażby wspomnieć o inżynierach Microsoft, którzy zaprezentowali prototyp aparatu wyposażony w nowej generacji zakrzywiony sensor, który ma drastycznie poprawić jakość obrazu. Teraz do grona pionierów dołączyli także naukowcy z Caltech, którym udało się opracować specjalny sensor, którym jesteśmy w stanie uzyskać zdjęcie bez konieczności podłączenia obiektywu. To chip oraz jego algorytmy skupiają źródło światła, a nie soczewki układu optycznego. Jak podkreśla Ali Hajimiri, lider zespołu naukowców Caltech, ta technologia przeniesie nas w zupełnie nowy świat obrazowania.

 

- Stworzyliśmy cienką warstwę zintegrowanej fotoniki krzemowej (platforma umożliwiająca budowę inteligentnych nadajników-odbiorników), która emuluje obiektyw i matrycę, zmniejszając tym samym grubość, a także koszt produkcji cyfrowych aparatów fotograficznych - powiedział Ali Hajimiri. - Ta technologia może naśladować każdy rodzaj obiektywu. Z łatwością można przełączać się pomiędzy fish-eye’m a teleobiektywem, przy prostym ustawieniu sposobu w jaki pada światło - dodaje.

Jak na razie otrzymane rezultaty są dalekie od granicy akceptowalności oraz od obrazu jaki otrzymujemy z nawet najprostszych aparatów. Zdaniem inżynierów z Caltech potrzeba jeszcze kilku lat zaawansowanych badań, by tego typu czujniki były wykorzystywane komercyjnie.

Kolejnym celem zespołu będzie stworzenie większych odbiorników przechwytujących źródło światła, które zapewnią obraz o większej rozdzielczości. Czy opracowana technologia jest dowodem na to, że tego typu rozwiązania mogą stanowić przyszłość fotografii?

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły