Leica Digital Modul R - cyfra i film w jednym

Autor: Michał Sułkiewicz

25 Czerwiec 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Dzisiaj na konferencji prasowej Leica zaprezentowała prototyp cyfrowej tylnej ścianki dla lustrzanek Leica R8 i R9. Jest to pierwsze rozwiązanie pozwalające na wykorzystywanie w jednym aparacie małoobrazkowym zarówno technologii cyfrowej, jak i filmu analogowego.

Dzisiaj, 25. czerwca 2003, na konferencji prasowej transmitowanej w Internecie, firma Leica zaprezentowała prototyp cyfrowej tylnej dla swoich lustrzanek Leica R8 i R9. Jest to pierwsze takie rozwiązanie na świecie. Pozwala ono użytkownikom lustrzanek serii R na używanie technologii cyfrowej i filmu analogowego w tym samym korpusie. Na konferencji pokazano tylko makietę,natomiast oficjalna prezentacja w pełni działającego produktu odbędzie się podczas targów Photokina 2004, a do sprzedaży ma trafić pod koniec 2004 roku.

Cyfrowa tylna ścianka Leica Digital Modul R może współpracować ze wszystkimi już istniejącymi lustrzankami Leica R8 i R9. Na konferencji prasowej przedstawiciele firmy ujawnili, że już podczas powstawania tych aparatów zaprojektowano specjalne styki. Dzięki temu Digital Modul R bezproblemowo komunikuje się z innym elementami aparatu. Fotograf po podłączeniu cyfrowej ścianki, może używać aparatu w ten sam sposób, co podczas pracy w filmem 35 mm.

Cyfrowa ścianka wyposażona została w matrycę CCD produkcji Kodaka o rozdzielczości 10 mln pikseli i rozmiarze 26,4 x 17,6 mm (proporcje 3:2). Matryca wykonana jest w technologii Full Frame Transfer CCD, którą omawialiśmy przy okazji prezentacji Olympusa E-1. Jest to natomiast inna matryca niż w aparacie Kodak 14n.

Aby matryca zmieściła się w komorze filmowej aparatu, konieczne było zastosowanie mniejszych rozmiarów niż standardowa klatka filmu małoobrazkowego. W rezultacie mnożnik ogniskowej wynosi 1.37x. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, taka różnica w wielkości nie zmienia parametrów optycznych istniejących obiektywów. Dlatego też z aparatem nadal mogą być wykorzystywane wszystkie dotychczasowe obiektywy serii R. Wraz ze ścianką dostarczana jest nowa matówka, które posiada zaznaczone pole widzenia dla zdjęć cyfrowych.

Jako nośnik pamięci zastosowano kartę SD Picture Card. Wybór ten podyktowany został między innymi małą ilością miejsca w module cyfrowym. Do komunikacji z komputerem wykorzystano złącze FireWire. Ekwiwalent czułości ISO ustalono wstępnie w przedziale 100-800 ISO. Pliki natomiast mogą być zapisywane w standardach TIFF, JPEG i RAW. Plik TIFF w pełnej rozdzielczości osiąga średnią wielkość 30 MB.

Poprzednia

1

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)