Sony Alpha A57 - opinia Jakuba Milewskiego

Autor: Michał Dąbrowski

20 Lipiec 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Przedstawiamy opinię użytkownika na temat aparatu Sony Alpha A57. Jakub Milewski testował lustrzankę w plenerze.

Opinia nt. aparatu Sony Alpha A57. Aparat był testowany w dniach 29.06 - 06.07.2012.

Moja opinia jest oparta na wcześniejszych, amatorskich doświadczeniach, wyłącznie z aparatami kompaktowymi, tj.: Canon PowerShot S60 i Panasonic DMC-FZ38, którym obecnie fotografuję. Nie mam przyzwyczajeń ludzi ze starszego pokolenia fotografów. Priorytetem dla mnie jest dobra jakość zdjęć, funkcjonalność i łatwość fotografowania.

1/2000 s, f/11.0, ISO 800, ogniskowa: 82 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/160 s, f/6.3, ISO 100, ogniskowa: 27 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Aktualnie chciałbym kupić lustrzankę i test był dla mnie świetną okazją, żeby dotknąć, poznać zalety i wady nowej Alphy A57. Chcę kupić lepszy aparat ze względu na jakość zdjęć. W Panasonic DMC-FZ38 głównymi problemami są: niewłaściwe odzwierciedlenie kolorów oraz duże szumy przy wyższych czułościach ISO (używalna maksymalna czułość to ISO200).

1/250 s, f/7.1, ISO 100, ogniskowa: 82 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Od SLT-A57 oczekiwałem, aby niwelował wszystkie wady aktualnego DMC-FZ38 oraz posiadał jego wszystkie zalety. Jak się okazuje wszystkiego mieć nie można :). Zdjęcia testowe wykonywane były głównie w plenerze, przy dobrym oświetleniu, bardzo często wykorzystując różnego rodzaju tryby i efekty. Testowi poddałem również tryb nagrywania.

1/125 s, f/13.0, ISO 100, ogniskowa: 52 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Zalety aparatu Sony Alpha A57:

  • Bardzo dobra jakość zdjęć.
  • Mnóstwo użytecznych funkcji.
  • Rewelacyjny wyświetlacz LCD.
  • Obrotowy wyświetlacz LCD - tego mi brakowało w moich kompaktach.
  • Dobry tryb Auto i Auto+. Wychodzę z założenia, że aparat jest dla całej rodziny i zarówno laik, jak i półprofesjonalista powinien być zadowolony z jakości wykonywanych zdjęć. Pod tym kątem Sony spisał się wzorowo.
  • Celny autofocus - zdjęcia prawie zawsze wychodzą ostre. Nieraz widziałem zdjęcia ze starszych modeli lustrzanek, gdzie połowa zdjęć od razu nadawała się do śmieci, co mnie bardzo dziwiło.
  • Ciekawe efekty, szczególnie tryb z czarnobiały z pozostawieniem jednego koloru.
  • Świetny tryb panoramy.
  • Rewelacyjne zakres użytecznego ISO - największa zaleta w stosunku do moich wcześniejszych doświadczeń z kompaktami. Zdjęcia nawet przy ISO3200 dają akceptowalny poziom szumów.
  • Filmy - jednym słowem rewelacja, szczególnie to widać, jeśli wyświetli się obraz na telewizorze. Testowałem na 46" Sony.
  • Wydajna bateria. Przy normalnym użytkowaniu można zrobić około 800 zdjęć.
1/1000 s, f/8.0, ISO 100, ogniskowa: 27 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/1600 s, f/13.0, ISO 400, ogniskowa: 82 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Wady aparatu Sony Alpha A57:

  • Skomplikowane menu. Możliwe, że jestem przyzwyczajony do poprzednich modeli, jednak intuicyjność mogłaby być nieco lepsza.
  • Obiektyw kitowy - tragedii nie ma, ale zdałem sobie w pełni sprawę, że jeśli chciałbym mieć zdjęcia bardzo dobrej jakości to należałoby kupić dodatkowy obiektyw do portretów np. Sony 50mm f/1.4 i np. 55 - 300mm. Mój obecny kompakt posiada zoom x18 więc ogniskowa 18 - 55 mm była niewystarczająca. Jeśli miałbym kupić aparat, to po teście skłaniałbym ku zestawowi z obiektywem 18 - 135 mm.
  • Waga aparatu - to dla mnie, człowieka młodego i wygodnego, jest największy problem. Zastanawiam się, czy warto nosić taki nieporęczny bagaż wszędzie, gdzie potrzebuje dobrych zdjęć, tj. na wycieczkę, ślub, imprezy domowe i spacery. Oczywiście jest jeszcze Sony NEX, ale gabarytowo nadal nie wygląda to najlepiej. Ostatnio pojawił się Sony Cybershot RX100, którego zakup również rozważam.

Podsumowując, aparat Sony Alpha SLT-A57 jest bardzo nowoczesny i uniwersalny, oferuje wysokiej jakości zdjęcia i filmy Full HD. Jest to aparat, który poleciłbym zarówno amatorowi, jak i półprofesjonaliście.

1/125 s, f/9.0, ISO 100, ogniskowa: 60 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Tekst i zdjęcia: Jakub Milewski

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły