Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie postrzelenia fotoreportera Tomasza Gutrego

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Podczas zeszłorocznego Marszu Niepodległości doszło do postrzelenia fotoreportera Tygodnika Solidarność przez policję. Tomasz Gutry miał domagać się milionowego odszkodowania, tymczasem prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie.

Jednym ze zdjęć, które podczas zeszłorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości obiegło wszystkie media, była fotografia przedstawiająca fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego, postrzelonego przez policję w twarz z broni gładkolufowej. Kula raniła fotografa w policzek i utkwiła w ranie, przez co musiał on zostać poddany hospitalizacji i przejść operację.

Według komunikatu policji, całe zdarzenie było niefortunnym wypadkiem, a niektóre relacje wskazywały, że fotograf zignorował zasady bezpieczeństwa, stając bezpośrednio pomiędzy oddziałami prewencji a agresywnymi uczestnikami protestów. Jednak nie był to jedyny przypadek użycia siły wobec dziennikarzy tamtego dnia - poszkodowani zostali także m.in. reporterzy Newseeka, Krytyki Politycznej czy agencji East News.

Prokuratura umarza postępowanie w sprawie. Według argumentacji fotograf sam jest sobie winien

Po całym zajściu, w rozmowie z Press.pl fotograf zapewniał, że wystąpi o duże odszkodowanie, które miałoby opiewać nawet na kwotę miliona złotych. Jako, że sprawa mocno przypominała przypadek fotoreportera Naszego Dziennika Roberta Sobkowicza, który w 1999 roku w podobny sposób stracił oko podczas demonstracji pracowników radomskiego „Łucznika”, wygrana reportera wydawała się przesądzona.

Tymczasem, w środę 18 sierpnia 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień funkcjonariuszy policji podczas Marszu Niepodległości. Według relacji Tomasza Gutrego, uzasadnieniem było to, że czasie zdarzenia nie powinien znajdować się w tamtym miejscu. Nie ustalono też, kto dokładnie oddał strzał do fotografa.

To jeszcze nie koniec sprawy. Fotograf złożył zażalenie

- Z pisma wynika, że nie powinno mnie być w tamtym miejscu. Tłumaczą się też, że to był rykoszet, co nie jest prawdą, bo strzelano do mnie z bliska - komentuje fotograf w rozmowie ze "Stołeczną".

Tomasz Gutry złożył w sprawie zażalenie, które zostanie rozpatrzone przez niezależny sąd. Sprawą zainteresowała się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

O ewentualnych postępach w sprawie będziemy Was informować na bieżąco.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły