Tokina Opera 16-28 mm f/2.8 FF - szerokokątny zoom klasy premium w świetnej cenie

Autor: Maciej Luśtyk

22 Luty 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowa rodzina profesjonalnych szkieł Tokiny wzbogaciła się o ciekawy szerokokątny zoom, który trafić ma w gusta wymagających fotografów krajobrazu, akcji, reportażystów czy osób zajmujących się fotografią wnętrz.

Nowy pełnoklatkowy obiektyw, według założeń serii Opera oferować ma najwyższą jakość optyczną w parze z nowoczesną konstrukcją. Jak twierdzi producent, “ideą było dostarczenie współczesnego narzędzia dla profesjonalnego fotografa”. Jeżeli pod względem jakości obrazu będzie tak dobrze, jak zapowiada producent, możemy mieć do czynienia z bardzo popularną konstrukcją. A to także dlatego, że szkło oferowane będzie w bardzo atrakcyjnej cenie.

Na układ optyczny modelu Tokina Opera 16-28 mm f/2.8 FF składa się 15 elementów w 13 grupach. Zastosowano między innymi 3 soczewki typu asferycznego, oraz elementy ze szkła o niskiej dyspersji SD, co pozwala na skuteczne tłumienie aberracji chromatycznych i sferycznych. Do tego mamy spodziewać się wysokiej rozdzielczości w całym zakresie ogniskowych, nawet na “pełnej dziurze”, a także świetnego kontrastu i odwzorowania kolorów. Oprócz tego, jak czytamy w informacji prasowej “ze względu na dobrze kontrolowaną aberrację sferyczną, Tokina Opera 16-28mm F/2,8 zapewnia delikatny bokeh przy ogniskowej 28 mm, dzięki czemu wyróżnia się od innych super szerokokątnych konstrukcji.”

Otrzymujemy 9-listkowa przysłonę, która przymkniemy do wartości f/22 i możliwość ostrzenie z minimalnej odległości 28 cm. Do tego nowo opracowany silnik AF, dzięki magnetycznemu czujnikowi AF GMR pracować ma znacznie szybciej i ciszej niż poprzednie generacje szkieł producenta. Mamy też charakterystyczny dla Tokiny mechanizm sprzęgła One-Touch Focus, który pozwala na przełączanie się między trybami AF i MF poprzez przesunięcie pierścienia ostrości.

Użytkownicy różnych systemów ucieszą się zapewne także z faktu, że Kierunek obrotu pierścienia ostrości jest inny dla obiektywów Nikon oraz Canon, tak jak ma to miejsce w szkłach systemowych. Konstrukcja nie należy jednak do najlżejszych - szkło waży 940 g, przy rozmiarach 89 x 133,5 mm. Wypukła soczewka nie pozwoli nam też na nakręcenie filtrów.

Cena i dostępność

Szkło dostępne będzie na rynku w wariantach z mocowaniem Canon EF i Nikon F. Obiektyw pojawić ma się na rynku w połowie marca, w bardzo przystępnej jak na tę klasę sprzętu cenie 700 dolarów (około 2700 zł).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem tokinalens.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad prezentuje drugie najszersze szkło do swojego bezusterkowego systemu średnioformatowego. Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V oferuje wysokiej jakości optykę i kompaktową...
9
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło trafi na rynek jeszcze w maju i zachowa cenę wersji do...
15
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF nareszcie kompletna
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF...
Samyang V-AF to zdecydowanie jedne z najciekawszych obiektywów stałoogniskowych na rynku. Wraz z nowymi premierami otrzymujemy długo oczekiwany szeroki kąt a także adapter...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)