Leica APO-Summicron-SL 50 mm f/2 ASPH - nowy standard w systemie L

Autor: Maciej Luśtyk

16 Sierpień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Leica zaprezentowała drugi obiektyw standardowy, przeznaczony do pełnoklatkowego, bezlusterkowego systemu L. Jest tańszy od modelu Summilux f/1.4, ale jego cena i tak wykracza poza możliwości większości użytkowników.

Leica APO-Summicron-SL 50 mm f/2 ASPH to najnowszy obiektyw rozszerzający ofertę systemu L, będącego efektem współpracy firm Leica, Sigma i Panasonic. Jak można się spodziewać, nowe szkło jest mniejsze i lżejsze od modelu Summilux 50 mm f/1.4 ASPH, pokazanego w 2016 roku, wtedy jeszcze wyłącznie kompatybilnego z modelem Leica SL, ale jeśli ktoś nastawiał się cenę zbliżoną do oferty konkurencji, będzie musiał obejść się smakiem.

Jakość bez kompromisów

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 12 soczewek, umieszczonych w 10 grupach, z których aż trzy to soczewki asferyczne, a osiem wykonano ze szkła o anomalnej dyspersji. W rezultacie otrzymywać mamy doskonałą rozdzielczość obrazu, wzorową reprodukcję kolorów i świetnie skorygowaną aberrację chromatyczną w całym zakresie przysłon (możliwe domknięcie do f/22). Z kolei przednia i tylna soczewka zostały pokryte powłokami hydrofobowymi AquaDura, które ułatwić mają utrzymanie ich w czystości.

Szkło pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 35 cm, a szybkość i precyzję ustawiania ostrości zagwarantować ma nam podwójny, niemal bezgłośny silnik krokowy Dual Syncro Drive, umożliwiający także bezpośrednie, manualne doostrzanie za pomocą fizycznego pierścienia. Według producenta przeostrzenie przez cały zakres nie będzie trwało dłużej niż 0,25 s.

Jak przystało na sprzęt tej klasy, cała konstrukcja obiektywu została uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami. Jest też stosunkowo kompaktowa. Tubus mierzy 102 x 73 mm przy wadze 740 g.

Oficjalne zdjęcia przykładowe:

1/200 s, f/2, ISO 200, ogniskowa: 50 mm

1/800 s, f/2, ISO 50, ogniskowa: 50 mm

1/60 s, f/2, ISO 800, ogniskowa: 50 mm

Cena i dostępność

Jak już wspomnieliśmy, nie jest to jednak obiektyw, na który będą mogli pozwolić sobie zwykli użytkownicy systemu L. Obiektyw wyceniony został bowiem na 4495 dolarów, czyli około 17 500 zł. To kilkukrotnie więcej niż musimy zapłacić za analogiczne konstrukcje konkurencji.

Obiektyw jest już dostępny w sprzedaży.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem leica-camera.com.

{$in-article-newsletter}
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad prezentuje drugie najszersze szkło do swojego bezusterkowego systemu średnioformatowego. Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V oferuje wysokiej jakości optykę i kompaktową...
9
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło trafi na rynek jeszcze w maju i zachowa cenę wersji do...
15
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF nareszcie kompletna
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF...
Samyang V-AF to zdecydowanie jedne z najciekawszych obiektywów stałoogniskowych na rynku. Wraz z nowymi premierami otrzymujemy długo oczekiwany szeroki kąt a także adapter...
7
Powiązane artykuły