Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - kompaktowy manualny szeroki kąt w klimacie retro

Autor: Maciej Luśtyk

15 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Cosina prezentuje nowy manualny obiektyw szerokokątny Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 przeznaczony do lustrzanek z mocowaniem Nikon F. Szkło może pochwalić się niewielkimi wymiarami i klasycznym designem.

Voigtlander prezentuje kolejny obiektyw z serii lustrzankowych szkieł, nawiązujących stylistyką do produkcji z lat 60. i 70. XX wieku. Tym razem jest to Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8, czyli jasny szeroki kąt z mocowaniem Nikon F. Ze względu na niewielki wymiary (66,3 x 32,8 mm) oraz wagę (205 g) nowy obiektyw ma szansę stać się przyjemnym towarzyszem fotograficznych spacerów i wypraw. Szczególnie upodobają go sobie zapewne fotografowie uliczni i reportażyści, ale także użytkownicy starszych analogowych korpusów Nikona.

Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 wygląda jak typowy manual, ale posiada elektronikę

Układ optyczny obiektywu zbudowany jest z 7 elementów w 6 grupach (w tym 1 soczewka asferyczna) i 9-listkowej przysłony. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 15 cm, a producent obiecuje wyrównaną ostrość od środka do krawędzi kadru.

Jest to oczywiście szkło manualne, które wymaga ręcznego ostrzenia, ale dzięki elektronice i wsparciu systemu Ai-S będziemy mogli zapisać pełne dane EXIF a także wygodnie pracować w trybach preselekcji zarówno w przypadku nowszych cyfrowych lustrzanek, jak i starszych analogów.

Całość jak zwykle zamknięta w pełni metalowej obudowie z dużym, wygodnym i zapewne jak zawsze w przypadku Voigtlandera wzorowo ruszającym się pierścieniem ostrości. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 52 mm.

Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - oficjalne zdjęcia przykładowe

Jak to wszystko sprawdza się w praktyce, możecie zobaczyć na kilku oficjalnych zdjęciach przykładowych producenta. Niestety nie są to pełnowymiarowe sample.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi na rynek w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i srebrnej) w cenie 65 tys. jenów, czyli ok. 2300 zł. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy, ale jeśli brać pod uwagę cenę wcześniejszej, nie stylizowanej wersji obiektywu, nowy wariant nie powinien kosztować dużo więcej niż 2500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad prezentuje drugie najszersze szkło do swojego bezusterkowego systemu średnioformatowego. Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V oferuje wysokiej jakości optykę i kompaktową...
7
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło trafi na rynek jeszcze w maju i zachowa cenę wersji do...
14
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF nareszcie kompletna
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF...
Samyang V-AF to zdecydowanie jedne z najciekawszych obiektywów stałoogniskowych na rynku. Wraz z nowymi premierami otrzymujemy długo oczekiwany szeroki kąt a także adapter...
7
Powiązane artykuły