Sony FE 70-200 mm f/4 Macro G OSS II – mniejszy, szybszy i z trybem quasi-macro

Autor: Maciej Zieliński

12 Lipiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Kolejny zoom Sony drugiej generacji to zupełnie nowa konstrukcja optyczna, wydajniejszy AF i - po raz pierwszy w tej kategorii - tryb macro 1:2 w całym zakresie ogniskowych.

Sony odświeża linię zaawansowanych zoomów wprowadzając na rynek ich mniejsze i doskonalsze odpowiedniki. Po niedawnej premierze profesjonalnego modelu Sony E 70-200 mm f/2,8 OSS GM II, na rynek trafia odświeżona po 9 latach wersja z linii G. Obiektyw adresowany jest do zaawansowanych amatorów oraz zawodowców, którzy nie chcą dopłacać za większą jasność, wybierając za to mniejszą wagę i większą mobilność.

Nowy zoom dzięki rozsuwanej konstrukcji wymiarami przypomina bowiem raczej standardowy pełnoklatkowy zoom niż reporterskie 70-200 do jakich przywykliśmy. Mierzy 82,2 x 149 mm i waży 794 g (bez uchwytu statywowego), jest więc 15% krótszy i 46 g lżejszy od pierwszej wersji. Obiektyw wykonano z lekkich stopów i tworzyw sztucznych oraz dodatkowo uszczelniono przed kurzem i zachlapaniami. Przednią soczewkę zabezpieczono fluorową powłoką, która ułatwia usuwanie kurzu, tłuszczu, śladów po palcach i innych zanieczyszczeń.

Na tubusie znajdziemy ogranicznik zakresu ustawiania ostrości, przełącznik trybu prasy stabilizacji OSS i przełącznik trybu Full-time DMF, umożliwiający błyskawiczne przejście z trybu AF do MF (ręcznej regulacji ostrości). W zestawie otrzymujemy też zdejmowany uchwyt do statywu oraz głęboką, wyłożoną materiałem osłonę przeciwsłoneczną.

Na układ optyczny składa się 19 elementów optycznych ustawionych w 13 grupach oraz 9-listkowa przysłona. Zastosowanie soczewek asferycznych ma zapewniać wysoką rozdzielczość obrazu i kontrast a szkło ED (o bardzo małej dyspersji) kompensuje aberrację chromatyczną. Dystorsja korygowana jest systemowo na etapie przetwarzania obrazu.

Ważną cechą jest mała minimalna odległość ogniskowania (26-42 cm), co przekłada się na duże powiększenie wynoszące 1:2 w całym zakresie ogniskowych. Jak podkreśla producent to jedyny tego typu obiektyw pełnoklatkowy na rynku. Istotną zmianą jest też możliwość korzystania z ekstenderów, dzięki czemu możemy zwiększyć zasięg do 400 mm skalę odwzorowania do 1:1.

Obiektyw ma być też jeszcze szybszy dzięki zastosowaniu czterech silników liniowych XD (dwa na każdą grupę soczewek) i pływającej konstrukcji, która dzieli elementy na dwie niezależne grupy. Zdaniem producenta AF jest teraz szybszy o 20% a w trybie śledzenia nawet dwa razy wydajniejszy – tak by nadążyć nawet za trybem 30 kl./s w korpusie Sony A1.

Sony FE 70–200 mm F/4 Macro G OSS II – cena i dostępność

Obiektyw trafi do sprzedaży w sierpniu 2023 r w cenie ok. 9500 zł. 

Specyfikacja:

Nazwa Sony FE 70-200 mm f/4 Macro G OSS II
Producent
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Sony E
Ogniskowa 70-200 mm
Maksymalna jasność 4
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 19 soczewek / 13 grup (3 x ED, 1 x ASP ED, 3x ASP)
Wewnętrzne ogniskowanie nie
Maksymalne powiększenie 1:2
Minimalna odległość ogniskowania 26 cm
Tryb makro tak
Średnica filtra 72 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Silnik liniowy
Stabilizacja tak
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny tak
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe tak
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 149 x 82 mm
Waga 794 g
Cena w dniu premiery 9500 zł
 

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad prezentuje drugie najszersze szkło do swojego bezusterkowego systemu średnioformatowego. Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V oferuje wysokiej jakości optykę i kompaktową...
9
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło trafi na rynek jeszcze w maju i zachowa cenę wersji do...
15
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF nareszcie kompletna
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF...
Samyang V-AF to zdecydowanie jedne z najciekawszych obiektywów stałoogniskowych na rynku. Wraz z nowymi premierami otrzymujemy długo oczekiwany szeroki kąt a także adapter...
7
Powiązane artykuły