Aparaty
Yashica City 100 i City 200 - tanie kompakty kontratakują. Nie zawracaj sobie nimi głowy
Tamron prezentuje dwa obiektywy profesjonalne. Zoom 28-75mm będzie najmniejszym i najlżejszym szkłem tego typu na rynku, a teleobiektyw makro osiąga odwzorowanie 1:1 przy odległości 0.47m.
Jednak zanim przejdziemy do krótkiego omówienia samych obiektywów, warto przybliżyć nieco oznaczenia, których używa Tamron.
Di - obiektyw przystosowany do pracy z lustrzanką cyfrową.
IF (Internal Focusing) - wewnętrzne ogniskowanie. Podczas ustawiania ostrości poruszają się jedynie wewnętrzne elementy optyczne obiektywu, dzięki czemu nie zmienia on długości i nie kręci przednią soczewką.
LD (Low Dispersion) - soczewki o niskiej dyspersji, niwelujące aberrację chromatyczną.
SP - oznaczenie profesjonalnej serii obiektywów Tamrona. To właśnie legendarna wysoka jakość tych szkieł zapewniła firmie pozycję potentata na rynku.
XR - znamionuje konstrukcję optyczną, która umożliwia niezwykle kompaktowe rozmiary obiektywu bez straty jakości optycznej.
Macro z mocowaniem do Canonów.]
Największą zaletą Tamrona SP AF 28-75mm F/2.8 XR Di LD Aspherical [IF] Macro jest jego wielkość i ciężar. Producent zapewnia, że obiektyw jest najmniejszy i najlżejszy w swojej klasie. Oczywiście nie zapomniano jednak o wysokiej jakości obrazu, której spodziewamy się po szkle profesjonalnym. W konstrukcji optycznej wykorzystano 4 soczewki asferyczne i 3 soczewki LD (patrz wyżej). Na uwagę zasługuje bardzo krótka minimalna odległość ostrzenia, która dla całego zakresu zooma wynosi 33cm.
Macro 1:1 z mocowaniem do Canonów.]
Tamron SP AF 180mm F/2.8 XR Di LD [IF] Macro 1:1 ma być według producenta następcą kultowego (zarówno w wersji AF jak i wcześniejszej MF) SP 90mm Macro. Dzięki dwukrotnie dłuższej ogniskowej pozwala zwiększyć odległość od fotografowanego obiektu do 47cm przy odwzorowaniu 1:1 (25cm od przedniej soczewki).
Dwie soczewki LD użyte w konstrukcji optycznej obiektywu mają zmniejszyć aberrację chromatyczną, a producent zapewnia, że udało się uzyskać wysoki kontrast i doskonałą ostrość na całej powierzchni kadru. Obiektyw wyposażono w system umożliwiający błyskawiczne przełączanie się z trybu AF w tryb ręcznego ustawiania ostrości - wystarczy poruszyć pierścieniem (funkcja dostępna jedynie w obiektywach z bagnetami Canon EF i Nikon AF (D)). Dość ciekawa jest konstrukcja osłony przeciwsłonecznej dołączanej do obiektywu, która umożliwia używanie filtra polaryzacyjnego. Przydatnym opcjonalnym akcesorium jest, wykonany ze stopu magnezowego, zdejmowany kołnierz z mocowaniem do statywu.