Kolory Utah w fotografiach Tadeusza Nałęcza-Mrozowskiego

Autor: Marta Majewska

10 Czerwiec 2003
Artykuł na: 2-3 minuty

Od kilku dni w Galerii ProfiLabu w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Tadeusza Nałęcza-Mrozowskiego "Kolory Amerykańskiego Zachodu". Zdjęcia powstały w stanie Utah, którego bezludne, pozbawione wody obszary pełne są inspirujących kanionów, skał i pustyń.

Od kilku dni w Galerii ProfiLabu przy Placu Mirowskim 14 można oglądać wystawę fotografii Tadeusza Nałęcza-Mrozowskiego Kolory Amerykańskiego Zachodu.

Autor prezentowanych zdjęć urodził się w Warszawie, ale od ponad 20 lat mieszka w stanie Utah (USA), którego przyroda od dawna go fascynuje. Jak napisał:

Każdą wolną chwilę spędzam na wędrówkach po Utah, starając się poznać jego historię, geologię i przyrodę. Podczas tych wyjazdów nie rozstaje się z aparatem fotograficznym, który obok wody do picia jest najcenniejszym przedmiotem na pustyni.

Fotografie Tadeusza Nałęcza-Mrozowskiego w ProfiLabie


Stan Utah ma powierzchnię równą około 70% terytorium Polski, zamieszkuje tak jednak jedynie 2.2 miliona ludzi. Bezludne, pozbawione wody obszary pełne są inspirujących kanionów, skał i pustyń. Tadeusz Nałęcz-Mrozowski pisze:

To wygląda jak krajobraz z innej planety. Często na monolitycznych, czerwonych ścianach można odnaleźć rysunki Indian sprzed tysięcy lat, a nawet resztki ich dobytku na środku urwiska. Tu, w Utach, na Wielkiej Słonej Pustyni można zobaczyć naturalne skrzywienie powierzchni naszej planety Ziemi. (...) Nie zwykłe jest spacerowanie po lesie, w którym drzewa pamiętają czasy, gdy w Egipcie budowano piramidy.W Dolinie Śmierci temperatury osiągają przy powierzchni ziemi 93 stopnie Celsjusza, nieliczna rośliny potrafią wytworzyć mechanizm przetrwania, przesuwają się tajemniczo kamienie, których ruchu nikt nie widział.

Fotografie Tadeusza Nałęcza-Mrozowskiego w ProfiLabie


Niesamowite kolory stanu Utah prezentują się doskonale na ścianach galerii ProfiLab, jednak ciężko dostrzec szczegóły, bo zdjęcia wiszą bardzo wysoko, nad linią wzroku. Mimo to, wystawa jest ciekawa zarówno pod względem poznawczym jak i estetycznym.

Ekspozycję można oglądać w ProfiLabie przy Placu Mirowskim 14 do końca miesiąca, codziennie w godzinach otwarcia laboratorium.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4