MFK 2011: projekt "Alias"

Autor: Marcin Grabowiecki

5 Maj 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Dużymi krokami zbliża się otwarcie kolejnej edycji festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Dziś o programie głównym opowiedzą Wam więcej jego kuratorzy, a my ruszamy z cyklem, w którym będziemy prezentować życiorysy i fotografie fikcyjnych postaci, stworzonych przez duet autor/artysta.

Do projektu "Alias" zaprosiliśmy dwudziestu trzech autorów/autorek (powieści, literatury faktu, historii medycznej) - mówili w kwietniu br. Adam Broomberg i Oliver Chanarin.

Poprosiliśmy ich o napisanie tekstu, opisującego wymyśloną postać, w którą następnie mieli się wcielić. Dzieła, które towarzyszą tym tekstom to każdorazowo wynik "pobytu" danego artysty w konkretnej fikcyjnej postaci.

To eksperyment, który miał się nie powieść, ponieważ nie powinno być tak łatwo przestać być sobą; zerwać z własnymi politycznymi i etycznymi zainteresowaniami. Jednak większość artystów, do których się zwróciliśmy, odważnie podjęła to wyzwanie.

"Nigdy nie rozstajemy się ze sobą", skarżył się portugalski pisarz Fernando Pessoa w "Księdze niepokoju". Chcieliśmy każdemu dać szansę dokładnie na to: na rozstanie się ze sobą.

Fikcyjna antologia chilijskiego powieściopisarza, Roberto Bolano, zatytułowana "Literatura nazistowska w Amerykach", dowiodła, jak pomocna może okazać się fikcyjna postać, kiedy chodzi o badanie moralnego i politycznego terytorium, zbyt przerażającego, by uczciwie się z nim mierzyć w naszej własnej skórze.

Artyści, którzy wzięli udział w projekcie: Ketuta Alexi-Meskhishvili and Andro Wekua, Rut Blees Luxemburg, Lisa Brice, Polly Braden, Michael Chanarin, Celine Condorelli, Jeremy Deller, Godfried Donkor, Roe Etheridge, Beatrice Gibson, David Gill, Johan Grimonprez, David Goldblatt, Marine Hugonnier, Rafil Kroll-Zaidi, Elizabeth McAlpine, Gabriel Orozco, Max Pinckers, Ella Saltmarshe, Janek Simon, Alec Soth oraz Clare Strand i Gordon MacDonald.

Pisarze, z którymi współpracowali artyści: Brown & Bri, David Campany, Clare Carolin, Brian Dillon, Alexander Garcia Düttmann, Ekow Eshun, Łukasz Gorczyca i Łukasz Ronduda, Avery Gordon, John Haskell, Jennifer Higgie, Siddhartha Mukherjee, Chris Mullen, Fernando Pessoa, Adrian Rifkin, Gemma Sieff, Karolina Sulej, Lynne Tillman, Sean O'Toole, Helen de Witt, Ivan Vladislavic, Brad Zellar.

Miesiąc Fotografii w Krakowie
Termin: 13.05-12.06.2011

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
4
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
3
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)