Paul Szynol w Leica Gallery Warszawa

Autor: Marcin Grabowiecki

23 Lipiec 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę Paula Szynola. Wernisaż z udziałem autora odbędzie się w czwartek, 26 lipca o godz. 19:00. Na czarno-białych zdjęciach fotograf stara się uchwycić fenomen Stanów Zjednoczonych z Nowym Jorkiem na czele.
fot. Paul Szynol, Tribeca Elements, Tribeca, New York City, 2010

Tytuł wystawy Paula Szynola "Good Morning, Giantess!" to nawiązanie, do opisującego życie w metropolii opowiadania Roberta Walsera z 1907 roku "Good Morning, Giantess!" W obu przypadkach możemy obserwować różne aspekty codziennego życia mieszkańców metropolii i jego kontrasty, szanse i ograniczenia, postęp cywilizacyjny i różnice społeczne, funkcjonowanie jednostki i tłumu; to obraz który może być odpychający i pociągający jednocześnie.

Duże miasta to miejsca gdzie najchętniej fotografuję, są scenerią nieskończonego spektrum zdarzeń. W Stanach Zjednoczonych Nowy Jork należy do moich ulubionych miejsc. W ciągu ostatniej dekady lub dwóch, miasto straciło sporo z charakteru centrum bohemy, ale nadal pozostało jednym z najbardziej istotnych i unikalnych miejsc na świecie. Poprzez swoją nieprzewidywalność i spontaniczność, mozaikę kultur i narodowości a także unikalny krajobraz jaki tworzy architektura wielkich skupisk ludzkich, zapewnia wyjątkowe historie i unikalną estetykę - mówi Paul. W fotografii ulicznej najciekawsza jest dla niego obserwacja ludzkich zachowań i napotykanych osobowości. Lubię fotografować, ponieważ to skłania mnie do uważnego spojrzenia. I nawet kiedy "moment" minął, dobra fotografia zatrzymuje go na zawsze - dodaje.

fot. Paul Szynol, Please Don't Leave, San Francisco, California

Paul Szynol urodził się w Warszawie, ma podwójne - polskie i amerykańskie - obywatelstwo, mieszka w Nowym Jorku. W 1984 roku, w którym jako mały chłopiec przyjechał do Stanów Zjednoczonych w bibliotece akademickiej odnaleziono 33 nieznane utwory Bacha, a Canon zaprezentował swój pierwszy model aparatu cyfrowego. Mieszkał w Nowym Jorku, San Francisco, Los Angeles, Berkeley, New Haven, Filadelfii, New Jersey i DC, przejechał siedmiokrotnie Stany Zjednoczone i odwiedził ponad 50 krajów - podróżując pociągiem, samolotem i samochodem. Lubi psy, muzykę, pociągi, Linuxa, smutne filmy, oprogramowanie open source i tłumaczenie polskiej poezji na angielski. W przeszłości był programistą i perkusistą i nadal używa bibliotek Java i grywa na bębnach Pearl. Interesuje go dokument w filmie i fotografii, prawa człowieka, rozwój oprogramowania, oraz sztuka i prawo w technologii. Jest absolwentem Uniwersytetu Columbia i Yale Law School. Jego fotografie pokazywane były na wystawach indywidualnych i grupowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. 

Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Paul SzynolGood Morning, Giantess!

Wernisaż: 26.07.2012, godz. 19:00
Termin: 26.07-31.08.2012

Leica Store & Gallery
Al. Jerozolimskie 179, piętro +1
Warszawa

fot. Paul Szynol, Cheeky NY, Meatpacking District, New York City
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
Leica Store & Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii wybitnego polskiego fotoreportera Wojtka Grzędzińskiego. Fotografiom towarzyszą teksty Pawła Reszki, znanego dziennikarza,...
2
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Na zdjęciach pokazuje ludzi oraz krajobrazy zachodniej części USA w sposób daleki od tego co można zobaczyć w mediach. Z wystawą County Road Bryan Schutmaat zawita do Bochni.
2
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
Galeria Śledzińskich zaprasza na wystawę jednej z najbardziej utalentowanych polskich dokumentalistek. Projekt „Bebok” powstał w ramach zeszłorocznej Kolekcji Wrzesińskiej i opowiada o...
4
Powiązane artykuły