"Jack london" Jacka Świderskiego

Autor: Marta Majewska

5 Listopad 2003
Artykuł na: 4-5 minut
"Subiektywna, bardzo osobista opowieść o ludziach i miejscach. Pełno w niej odbić, tak żywych ludzi rejestrowanych z oddali, (...) twarzy uchwyconych mimochodem choć na pewno nie przypadkiem" - o wystawie Jacka Świderskiego pisze Agnieszka Tomasik. Prezentujemy recenzję ekspozycji "Jack london".

"Jack london" to tytuł wystawy fotografii Jacka Świderskiego, prezentowanej w krakowskiej galerii BIELAK w ramach festiwalu Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Z Krakowa o wystawie pisze Agnieszka Tomasik:

Świderski, stypendysta Midllesex University (1999), pokazuje na fotografiach "swój" Londyn. Subiektywna, bardzo osobista opowieść o ludziach i miejscach. Pełno w niej odbić, tak żywych ludzi rejestrowanych z oddali, jak i plakatowo-witrynowo-reklamowych twarzy uchwyconych mimochodem choć na pewno nie przypadkiem. Przewodnikiem, pomocnikiem, pomysłodawcą wielu obrazów jest... prosiaczek, wszędobylski mały przyjaciel, towarzysz wielu wspólnych fotograficznych podróży. To on osobiście ingerując w poszczególne kadry z turystyczną rzetelnością rejestruje, niezaprzeczalne atrakcje tego miasta, które Świderskiego interesują jakby mniej: Tower bridge, bank Loyds'a, Victoria Street i inne.
Warto przyjrzeć się obrazom Jacka Świderskiego, utrzymanym w konwencji klasycznej fotografii czarno-białej tak charakterystycznej dla praskiej FAMU. "Jack london" to jedna z nielicznych wystaw krakowskiego festiwalu prezentujących tzw czystą fotografię bez tych przeróżnych formalno-artystycznych udziwnień. Jest przez to i dzięki temu niewątpliwie estetyczną ucztą dla wielbicieli sztuki fotografii.

fot. Jacek Świderski "Jack london"

Jacek Świderski jest absolwentem katedry fotografii szkoły filmowej FAMU w Pradze. Od 2001 mieszka w Krakowie gdzie prowadzi galerię fotografii terminal, której celem jest promowanie młodej fotografii polskiej. W ramach festiwalu "Miesiąc Fotografii" galeria wystawia fotografie z cyklu "Ogród" Zuzanny Krajewskiej bardziej znanej jako Madame Żużu, Szymon Brodziaka, Jacka Ury oraz we współpracy z MANGGHĄ, studentów praskiej FAMU.

Czytaj także:

Program i fotorelacja z festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003 czytaj...

Wystawy festiwalowe 22-23 października 2003 czytaj...

Wystawy festiwalowe 24-25 października 2003 czytaj...

Wystawy festiwalowe 27-28 października 2003 czytaj...

Wystawy festiwalowe 29-30 października 2003 czytaj...

Wystawa J. C. Godeta 31 października 2003 czytaj...

Wystawy festiwalowe 3-4 listopada 2003 czytaj...

Recenzja wystawy Bogdana Krężla czytaj...

Recenzja wystawy Zorka Projekt czytaj...

Recenzja wystawy Ciała i rzeczy poznańskiej ASP i Famu czytaj...

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4