Fotoikony w DSH w Warszawie

Autor: Marcin Grabowiecki

24 Listopad 2014
Artykuł na: 4-5 minut

Sto czterdzieści lat z historii Polski na 42 zdjęciach-ikonach przedstawiających przełomowe wydarzenia z dziejów Polski oraz scenki z życia codziennego już od wtorku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Na wystawie "Fotoikony w Polsce. Poszukiwanie/ Głosowanie" zaprezentowane zostaną zdjęcia zebrane przez kuratorkę wystawy, historyka sztuki Joannę Kinowską: Zapytaliśmy kilkaset osób o to, które zdjęcie jest najważniejsze dla polskiej historii. Odpowiedzi w wielu miejscach pokrywały się. Wybraliśmy najpopularniejsze i zebraliśmy na wystawie.

Ekspozycję otwiera zdjęcie Karola Beyera przedstawiające pięciu poległych w trakcie manifestacji antyrosyjskiej z 27 lutego 1861, a kończy zniszczenie rzeźby Maurizio Cattelana w warszawskiej Zachęcie w grudniu 2000 roku. Sto czterdzieści lat z historii Polski na 42 zdjęciach-ikonach przedstawiających przełomowe wydarzenia z dziejów Polski (m.in. odzyskanie niepodległości, łamanie szlabanu na przejściu granicznym przez żołnierzy Wermachtu, likwidację warszawskiego getta, Powstanie Warszawskie, pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, rejestrację NSZZ Solidarność, wprowadzenie stanu wojennego czy obrady Okrągłego Stołu), oraz scenki z życia codziennego. Które ze zdjęć prezentowanych na wystawie wytrzymały próbę czasu i wciąż budzą wielkie emocje?

Wystawa ma charakter interaktywny. Każdy z gości Domu Spotkań z Historią może zagłosować na zdjęcie, które uważa za najważniejsze. Głosować będzie można w trzech kategoriach:

    1. Tak. Dobrze znam to zdjęcie
    2. Tak. To zdjęcie zrobiło na mnie największe wrażenie
    3. Tak. To zdjęcie dobrze opowiada historię
    4. (Osoby, które nie będą mogły przybyć na wystawę, mogą zagłosować poprzez stronę internetową DSH. Wyniki głosów oddanych na wystawie i w Internecie nie będą sumowane).


Dzięki głosom publiczności będzie można zweryfikować dotychczasowy wybór. Głosowanie nie jest etapem kończącym poszukiwania polskiej fotoikony, ale punktem wyjścia do dalszych refleksji i badań.

Wystawa prezentowana będzie w Domu Spotkań z Historią od 25 listopada 2014 do 22 lutego 2015. Towarzyszyć jej będzie cykl imprez.


Kalendarium wydarzeń towarzyszących:

      • 9.12.14 (wt.), 18:00 Fotoikona, a co to takiego? Pokaz filmu "Looking for an icon" i spotkanie kuratorką wystawy Joanną Kinowską
      • 

13.01.15 (wt.), 18:30 Moje Fotoikony. Spotkanie z Andą Rottenberg. Autorski wybór zdjęć prezentowanych na wystawie
      • 
3.02.15 (wt.), 18:30 Moje Fotoikony. Spotkanie z Mariuszem Szczygłem. Autorski wybór zdjęć prezentowanych na wystawie
      • 
19.02.15 (czw.), 18:00 Ogłoszenie wyników. Spotkanie podsumowujące głosowanie

      • 21.02.15 (sob.), 12:00-16:00 Złap ostrość! Gra miejska inspirowana wystawą


      • 22.02.15 (niedz.),12:00-17:00 Finisaż Fotoikon. Spotkania z autorami zdjęć

Kurator wystawy: Joanna Kinowska

Koordynator projektu: Rafał Siderski



Fotoikony w Polsce. Poszukiwanie/ Głosowanie
Wernisaż: 25 listopada 2014, godz. 18:00
Termin: 25 listopada 2014 - 22 lutego 2015

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
7
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.
6
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z legendą polskiej fotografii - Wojciechem Prażmowskim - profesorem, doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki filmowej i wykładowcą PWSFTviT w Łodzi, jednym z...
4
Powiązane artykuły