Bogusław Kott “Konfrontacje”

Autor: Maciej Luśtyk

7 Maj 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę zdjęć portretowych autorstwa Bogusława Kotta. Zdjęcia przedstawiają znane osobowości świata kultury, polityki i biznesu sportretowane przez autora w dwojaki i nieoczywisty sposób. Wystawa, startująca 15 maja, jest częścią pracy doktorskiej autora.

Na cykl ”Konfrontacje” składa się dwadzieścia osiem portretów, których bohaterami są osoby rozpoznawalne publicznie: biznesmeni, politycy i aktorzy. Nieoczywiste zdjęcia Kotta stanowią próbę szerszego, pogłębionego spojrzenia na własne pokolenie, rodzajem portretu własnego, na który wpływ miała wieloletnia przynależność autora do polskiego środowiska biznesowego. Cykl jest częścią pracy doktorskiej dotyczącej zagadnienia sacrum i profanum we współczesnej fotografii, realizowanej przez autora na warszawskiej ASP.

Tak o wystawie wypowiada się Adam Mazur, który napisał wstęp do albumu zawierającego prace - Kott postępuje jak wytrawny fotograf, zbliżając się do życia codziennego osoby portretowanej, ale jednoczenie nie łamiąc delikatnego, opartego na wzajemnym zaufaniu porozumienia. Skutkuje to zdjęciami autentycznymi; zdjęciami, które osoby znane przedstawiają w innym niż zwyczajowo świetle. Mówiąc wprost, zdjęcia Bogusława Kotta nie przynależą do dominującego we współczesnych mediach portretu celebryckiego. Autor w swoich portretach odchodzi od ludycznej konwencji, wedle której sława oznacza proste emocje, uśmiechy, zabawę, relaks i – dużo rzadziej – dramat. Stworzona przez Bogusława Kotta typologia ludzi sukcesu III RP wskazuje na pracę intelektualną, refleksyjne i podmiotowe działanie. Fotografa nie interesuje homo ludens, a raczej homo faber.”

Bogusław Kott swoje zawodowe życie związał ze światem finansów i bankowości będąc przez ostatnie ćwierćwiecze prezesem jednego z największych polskich banków. Jego droga do świata sztuki wiodła poprzez osobiste zainteresowanie muzyką i sztukami plastycznymi. Fotografią jako dziedziną działalności artystycznej zajmuje się od kilku lat. Jego prace z cykli: “Notatki z podróży”, “Zapisy nastrojów” oraz ”Criuserowcy” prezentowane były na wielu wystawach w Polsce i za granicą.

Wystawę będzie można oglądać w dniach 15-24 maja 2015 roku w Leica Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Wstęp na wystawę jest wolny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie leica-camera.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły