Polscy artyści stworzą prace inspirowane działaniami Wojciecha Zamecznika

Autor: Michał Chrzanowski

3 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Liczne wystawy na warszawskich dworcach, projekty witryn sklepowych, czy wreszcie spektakl teatralny - to wszystko będzie czekać na uczestników FORMA Festiwalu Sztuk imienia Wojciecha Zamecznika.

FORMA to festiwal sztuki przygotowany na cześć wybitnego fotografa, grafika i projektanta plakatów, Wojciecha Zamecznika. Festiwal będzie miał miejsce w przestrzeni miejskiej Warszawy. Do udziału w tym wydarzeniu zostali zaproszeni współcześni artyści, zajmujący się fotografią, wideo, projektowaniem i teatrem.

”Anna Orłowska, Karolina Breguła, Jędrzej Sokołowski i Błażej Pindor to tylko nieliczni artyści, którzy wezmą udział w wydarzeniu. Wszystkie prezentowane prace to premiery - powstały specjalnie na festiwal - a ich punktem wspólnym jest twórczość Wojciecha Zamecznika.” - mówią organizatorzy FORMA. ”Festiwal, zorganizowany w czasie gorączki świątecznych zakupów, zaplanowany jest jako cykl wydarzeń, które można zobaczyć przy okazji, bez konieczności wyprawiania się do galerii.” - dodają organizatorzy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

FORMA rozpocznie się już w przyszły piątek, 11 grudnia i potrwa do 29 grudnia bieżącego roku. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Więcej informacji oraz szczegółowy program mozecie znaleźć na stronie forma.faf.org.pl. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Archeologia Fotografii.

Wojciech Zamecznik (1923-1967) zajmuje szczególne miejsce wśród przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Był pionierem artystycznego przetwarzania i wykorzystywania fotografii na użytek grafiki. Używał technik fotomontażu i fotogramu, stosował powielenia i zwielokrotnienia, nadające kompozycjom dynamikę i rytm. Zamecznik znany jest między innymi z plakatów filmowych – do „Pociągu” (1959) czy „Celulozy” (1953) J. Kawalerowicza. Stworzył też kilka czołówek filmów, na przykład do „Krzyża Walecznych” w reżyserii K. Kutza (1958). Jest autorem serii plakatów do Warszawskiej Jesieni (1962-1965) i okładek płytowych z polską muzyką współczesną. Zajmował się też grafiką książkową, architekturą wnętrz i scenografią. Zaprojektował znaki dla programu telewizyjnego „Pegaz” i dla wydawnictwa „Arkady". Jest autorem projektów wystaw i pawilonów targowych na międzynarodowych targach. Pełnił także funkcję redaktora graficznego tygodnika „Przegląd Kulturalny”, miesięczników: „Fotografia” (od 1953) i „Architektura” (od 1963).

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4