"Niebezpieczna związki" sztuki i ciała

Autor: Marta Majewska

20 Kwiecień 2002
Artykuł na: 2-3 minuty
Wystawa Niebezpieczna związki w poznańskiej galerii Arsenał prezentuje fotografie, instalacje i wideo dziesięciu polskich artystów.

Wystawa Niebezpieczna związki w poznańskiej galerii Arsenał prezentuje fotografie, instalacje i wideo dziesięciu polskich artystów. Zobaczyć można między innymi fotografie Anny Baumgart Matki i córki, Zofii Kulik Archiwum gestów i Alicji Żebrowskiej Homus. Prezentowana jest również obszerna instalacja z fotografiami i wideo Konrada Kuzyszyny Kondycja ludzka oraz inne instalacje: Grzegorza Klamana i Doroty Nieznalskiej. Na wystawie obejrzeć można również wideo Katarzyny Kozyry Krzesło, Zbigniewa Libery Jak tresuje się dziewczynki i Artura Żmijewskiego KR WP.

Konrad Kuzyszyn "Kondycja ludzka"

Ekspozycja podejmuje problem niebezpiecznych związków sztuki z ciałem, który wydaje się kluczowy dla sztuki współczesnej w Polsce. Jest to również unikalne zestawienie prac tak wielu polskich artystow.

Kurator wystawy, Izabela Kowalczyk, wyróżnia kilka płaszczyzn niebezpiecznych związków. Jako niebezpieczna, sztuka odczytywana jest przez krytyków, zwłaszcza tych, którzy nie mogą pogodzić się z jej znaczeniami. Traktowana jest jako niebezpieczna przez tych, którzy ją atakują i domagają się jej cenzurowania. Sami artyści mówią jednak, że sztuka jest dla nich obszarem bezpiecznym. To niebezpieczeństwo prowokowane wydaje się być przez przedstawienia ciała - ciała, które przeczy normom, jest ciałem "Innego", a niekiedy wzbudza odrazę. Jednak nie tyle o ciało w tej twórczości chodzi, ale bardziej o problem tożsamości i jej definiowania oraz o rozważania nad ludzką kondycją, zastanowienie się nad egzystencją współczesnego człowieka, a także o nasze uwikłanie w struktury władzy.

Zbigniew Libera "Jak tresuje się dziewczynki", kadr z filmu wideo

Wystawa jest ciekawa również ze względu na konfrontację prac najbardziej twórczych polskich artystów. Sposób prezentacji, niemal tego samego tematu, przez dwóch różnych artystów jest zupełnie inny. Nie tylko indywidualizm twórców, ale również płeć wpływa na interpretację tematu, którym jest przecież ciało.

Alicja Żebrowska "Homus"

Wystawę można oglądac do 12 maja 2002 w miejskiej galerii Arsenał w Poznaniu (Stary Rynek 3). Bilety: 3 zł normalny i 2 zł ulgowy. Wiecej o wystawie na stronie galerii Arsenał

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły