Wiktor Dąbkowski z nagrodą Griffin Art Space - Lubicz 2016

Autor: Michał Chrzanowski

31 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Wiktor Dąbkowski został laureatem tegorocznej nagrody Griffin Art Space. Jest ona przyznawana autorowi najlepszego autorskiego portfolio zaprezentowanego podczas Przeglądu Portfolio w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Już po raz trzeci Przeglądowi Portfolio towarzyszy nagroda Griffin Art Space – Lubicz dla autora najlepszego portfolio. Griffin Art Space to instytucja powołana, aby wspierać i promować sztukę. Jej założeniem jest ożywianie życia artystycznego i promowanie współpracy biznesu z kulturą. W tym roku zwycięzcą został Wiktor Dąbkowski - fotoreporter, którego prace publikowane były między innymi w „The Financial Times”, „Washington Post”, czy „Wall Street Journal”. Jego projekt "Krzakoterapia" został wybrany przez jury najlepszym projektem tegorocznej edycji.  

Są miejsca ukryte w lasach, gdzie ze źródeł płynie zdrowa woda. Sanatoria, które tu powstały powinny gromadzić osoby, dla których jest ona lekarstwem. Ośrodki przyciągają jednak nie tylko schorowanych kuracjuszy, ale także osoby, dla których woda jest jedynie pretekstem do wyrwania się z domu i poświęcenia się nocnemu życiu. Pobyt w sanatorium zmienia się dla nich w tańce i igraszki.To spuścizna komunizmu który traktował pobyt w uzdrowisku jako rodzaj darmowych wczasów. Ten sposób myślenia mimo upływu lat nadal pokutuje. Często słyszy się opowieści o sanatoryjnym życiu. Obrosły one legendami. Postanowiłem sprawdzić ile jest w tych opowieściach prawdy a ile mitu. Seria zdjęć powstała w polskich uzdrowiskach, balansuje między sugestią opartą na zasłyszanych historiach a rzeczywistością sanatoryjnego nocnego życia - czytamy w opisie projektu Krzakoterapia.

fot. Wiktor Dąbkowski, z cyklu "Krzakoterapia"

To, co nas w przekonuje do projektu Wiktora, to jego niezwykła umiejętność opowiadania historii za pomocą fotografii. Dobiera obrazy w sposób wyważony i nie zawsze oczywisty pozostawiając widzowi przestrzeń do odkrywania - czytamy w uzasadnieniu jury.

Wybór laureata tegorocznej nagrody Griffin Art Space – Lubicz 2016 nie był decyzją łatwą - mówi prezes fundacji Griffin Art Space, Anna Klimczak. Wiele zaprezentowanych projektów przykuło uwagę jury. Tak jak zostało to podkreślone w uzasadnieniu, w pracy Wiktora urzeka nas historia i sposób jej opowiedzenia. Dodatkowo chcieliśmy w tym roku podkreślić wagę czarno białej fotografii, bardzo popularnej wśród uczestników. Cieszymy się także, że zainteresowanie Miesiącem Fotografii, w tym Przeglądem Portfolio, nie tylko samych artystów, ale także odbiorców z roku na rok jest coraz większe - dodaje Klimczak.

fot. Wiktor Dąbkowski, z cyklu "Krzakoterapia"

Przegląd Portfolio to od wielu lat sztandarowy punkt w programie Miesiąca Fotografii. Dla młodych twórców jest to wyjątkowa okazja do osobistego spotkania z doborowym gronem polskich i zagranicznych recenzentów. Udział w Przeglądzie jest dla ambitnych artystów nie tylko okazją do udostępnienia swoich prac ocenie specjalistów, ale także szansą na nawiązanie cennych kontaktów, które mogą zaowocować przyszłą współpracą.

fot. Wiktor Dąbkowski, z cyklu "Krzakoterapia"

Wiktor Dąbkowski (1972, Płock) - fotoreporter, którego prace publikowane były m.in. w "The Financial Times”, “Spiegel”, “Focus”, “Le Point”, “Le Soir”, “Polityka”, “Washington Post”, “Wall Street Journal”, “Newsweek” czy “Time”. Po 15 latach pracy jako dziennikarz radiowy, postanowił zmienić swoje życie i zacząć opowiadać historie przy użyciu fotografii. Od 2006 roku pracuje jako fotoreporter, realizuje też projekty osobiste. W 2014 roku razem z przyjaciółmi założył kolektyw "People You May Know". Jego prace były prezentowane na festiwalu Noorderlicht i Format Festival, zdobyły pierwszą nagrodę na biennale ESPY i wyświetlano je podczas projekcji w National Portrait Gallery. Uczestniczył także w programie mentorskim kolektywu fotograficznego Sputnik Photos z Rafałem Milachem jako mentorem. W 2015 roku został jednym z laureatów Sekcji ShowOFF.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4