"Gdańsk - Toruń 2005" Grzegorza Gorczyńskigo

Autor: Marta Sinior

18 Czerwiec 2005
Artykuł na: 2-3 minuty
Wystawa zatytułowana "Gdańsk - Toruń 2005" Grzegorza Gorczyńskiego to fotografie wykonane w technice gumy wynalezionej blisko 150 lat temu. Obecnie techniki szlachetne, w tym także guma, zyskują coraz więcej zwolenników.

Wystawa zatytułowana Gdańsk - Toruń 2005 Grzegorza Gorczyńskiego to fotografie wykonane w technice gumy wynalezionej blisko 150 lat temu. Obecnie techniki szlachetne, w tym także guma, zyskują coraz więcej zwolenników.

fot. Grzegorz Gorczyński

Guma staje się obecnie wśród młodych fotografików coraz popularniejszą techniką. Jest doskonałym narzędziem dla tych, którym "zwykła", czy to cyfrowa, czy srebrowa fotografia przestała wystarczać, albo zaczęła nużyć.
I ci młodzi ludzie, przeważnie własnym wysiłkiem i staraniem, opanowują misterną technikę z nie lada wirtuozerią.

fot. Grzegorz Gorczyński

Miasto, parki i zabytki nocą są dla gumy nowym tematem. Do klasycznych motywów należą pejzaż i weduta, portret, akt i martwa natura. Nocnych scen jest jednak jak na lekarstwo.
Tu zdaje się tkwi główna siła tych obrazów - po fotografiach ze stoczni, bodajże pierwszych zdjęciach w Polsce, a może i Europie, wchodzących w bliski dialog z socrealistyczną tematyką, o treści jednak zgoła odmiennej, autor wraca do wydawałoby się wyświechtanego tematu, w sposób świeży, mówiąc prawdę o czasach, w których żyjemy.
W tych ciepłych pracach odnaleźć można ciągnącą się od impresjonizmu i dalej - japońskiego drzeworytu tradycję, kulturę obserwacji swojego otoczenia i budowania obrazu, najbardziej chyba czytelną w zdjęciach zaśnieżonych parkowych alejek i strumyków. Tradycja ta traktowana jest jednak przez autora z chłodnym dystansem, nie jako bagaż, ale jako baza cennych doświadczeń, źródło twórczej inspiracji i mądrości.

fot. Grzegorz Gorczyński

Kicz? Anachronizm? Być może dla niewprawnego oka tak. Ja odnajduję w tych pracach bardzo staranną percepcję, obserwację przedstawianych scen, pewność siebie i szczerość autora, jego prawdę o świecie widzianym tu i teraz, bez niepotrzebnej estetyzacji i hołdowania duchom przeszłości.- tekst Łukasz Jastrzębski

Grzegorz Gorczyński jest studentem fotografii na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od czterech lat swoje prace wykonuje w technice gumowej, a od niedawna również cyjanotypii i kalotypii.

Zapraszamy na stronę internetową Grzegorza Gorczyńskiego.

Wystawa fotografii Grzgorza Gorczyńskiego Gdańsk - Toruń 2005 prezentowna będzie od 23 czerwca do 6 lipca 2005 roku w toruńskiej Foto Galerii 1/3 (Miejska Instytucja Kultury "Dom Muz").

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
7
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4
Powiązane artykuły