Czarne portrety Marzeny Kolarz

Autor: Michał Chrzanowski

22 Luty 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Od dzieciństwa mój świat był styczny ze światem kominiarskim. Światem pełnym zasad, praw, honoru i klasy - mówi Marzena Kolarz, autorka czarnych portretów. Wystawę jej prac wykonanych w technice mokrego kolodionu będzie można oglądać już od jutra w Krakowie.

Marzena Kolarz niemal od początku swojej fotograficznej drogi przeczuwała, że nadejdzie dzień, kiedy spróbuje z aparatem zaglądnąć do tego świata. Jak podkreśla, czekała tylko na odpowiedni moment. Moment, gdy będzie pewna co chcę i będzie świadoma jak to osiągnąć. Kiedy odkryła technikę mokrego kolodionu wiedziała, że ten czas nadszedł, że będzie to idealne połączenie - portrety kominiarzy i ta szlachetna technika.

- Sfotografowałam dwudziestu dziewięciu kominiarzy. Z każdym się spotkałam na sesji (portretowanie w tej technice wymaga od modela cierpliwości), porozmawiałam i były to spotkania ogromnie inspirujące. Istotne było dla mnie naturalne środowisko moich modeli - zdjęcia powstawały czasem w miejscu ich pracy, w zakładach, ale zdarzyło się i na dachu. Niektórzy zaprosili mnie również do swoich domów i mieszkań. Efekt końcowy to ok. 50 unikatowych fotografii, na czarnym szkle, w formacie 18×24 - mówi autorka. 

Wernisaż odbędzie się już jutro, 23 lutego 2017 roku w krakowskiej Spółdzielni Ogniwo (ul. Paulińska 28). Ekspozycję będzie można oglądać do 5 marca bieżącego roku. Więcej o wystawie możecie znaleźć na stronie wydarzenia.

Marzena Kolarz - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Komunikacji Multimedialnej), dyplom licencjacki w Pracowni Klasycznych Tematów Fotograficznych, dyplom magisterski w Pracowniach Fotografii Intermedialnej oraz Fotografii Reklamowej. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Obecnie doktorantka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczestniczka  wielu  wystaw  zbiorowych i indywidualnych oraz konkursów. W fotografii zainteresowana niemal każdą dziedziną,  ale głównie fotografią kreacyjną, koncepcyjną i eksperymentem.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4
Powiązane artykuły