Osobliwość to zagadkowa cecha niektórych fotografii. Poznaj je na wystawie w Muzeum Fotografii w Krakowie

Autor: Michał Chrzanowski

14 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Zdjęcia niewytłumaczone, skrywające tajemnice, nieoczywiste historie i opowieści - tak najlepiej można scharakteryzować fotografie, które zostaną zaprezentowane na wystawie „Osobliwe“. Wernisaż pod koniec września w Krakowie.

Zdjęcia wybrane ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie oraz z prywatnych kolekcji Jacka Dehnela i Wojciecha Nowickiego to crème de la crème zdjęć niewytłumaczalnych, „nie wiadomo-po-co-zrobionych“, a nawet źle zrobionych. Większość z nich to dzieła błędu i przypadku, które w fotografii trzeba traktować z respektem.

fot. autor nieznany (ok. 1918 r.)

„Osobliwe“, czyli wystawa zdjęć niewytłumaczonych

- Osobliwość to zagadkowa cecha niektórych fotografii. To ona sprawia, że w ich kierunku ciążą myśli i spojrzenia. Osobliwość może być przez wielu podzielana, choć zwykle jest osobista; nie sposób jej zmierzyć ani przyszpilić. Wydaje się, że osobliwość czasami majaczy w dialogu obrazów i słów, że to sytuacja, w której przedmiot zyskuje podmiotowość i zaczyna z oglądającym rozmowę - mówią organizatorzy.

fot. F. Świątoniowski, Brody (ok. 1875 r.)

Autorzy wystawy nie skupiają się na tradycyjnych zagadnieniach preegzystencji zarejestrowanych ludzi, przedmiotów, sytuacji. Zachęcają do zaangażowania wyobraźni i potraktowania prezentowanych zdjęć jako nowych, otwartych, autonomicznych światów. Pozwalają sobie nie trzymać się faktów i głośno mówić o natrętnych skojarzeniach, również tych z kosmosu.

fot. Schönau Georg, Cassel (ok. 1880 r.)

Gdzie i kiedy

Wernisaż odbędzie się 29 września o godzinie 18:00 w Muzeum Fotografii w Krakowie (ul. Józefitów 16). Ekspozycję będzie można oglądać do końca tego roku (31 grudnia). Wystawa jest czynna: od środy do piątku w godzinach 11:00-18:00 i w soboty i niedziele w godzinach 10:00-15:30.

Wystawa jest jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznego Festiwalu Conrada. Więcej informacji znajdziecie na stronie krakowskiego Muzeum Fotografii.

zdjęcie główne: fot. A. Silkiewicz (Tarnopol, ok. 1900 r.)

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
4
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.
6
Powiązane artykuły