Ruszył nabór do III edycji Stypendium Pamięci Konrada Pustoły

Autor: Michał Chrzanowski

5 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Wystartowała kolejna odsłona Stypendium Pamięci Konrada Pustoły, która jest kierowana do fotografów w swojej twórczości poruszających ważne kwestie społeczne. Zgłoszenia można nadsyłać do 30 września, a laureata poznamy 14 października, w rocznicę śmierci Konrada Pustoły.

Konrad Pustoła był artystą niezwykle otwartym na różnego rodzaju fotograficzne eksperymenty. W swoich licznych projektach zajmował się badaniem wizualnych aspektów relacji społecznych i ekonomicznych w naszym kraju. Jego najbardziej znanym cyklem była seria zdjęć zatytułowana „Widoki władzy“. Opierała się na potraktowaniu fotografii jako wehikułu pozwalającego wszystkim - chociaż na chwilę - przyjąć punkt widzenia tych nielicznych, którzy mają realną władzę. Jest to seria fotograficznych przedstawień widoków z okien gabinetów najważniejszych i najbardziej wpływowych ludzi w naszym kraju.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

fot. Konrad Pustoła, cykl „Widoki władzy“

Stypendium Pamięci Konrada Pustoły

Ruszył już nabór do kolejnej, trzeciej już odsłony Stypendium Pamięci Konrada Pustoły, którego fundatorami są Krytyka Polityczna (Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego) oraz Fundacja Nowych Działań. Jak co roku organizatorzy poszukują osoby, która - wzorem Konrada Pustoły - w swojej twórczości porusza ważne kwestie społeczne. Spośród wszystkich zgłoszeń laureata wybierze Rada Stypendium, w skład której wchodzą przedstawiciele Fundacji, przedstawiciele krytyki Politycznej, osoby posiadające prawa autorskie majątkowe do dorobku twórczego Konrada Pustoły i przedstawiciele środowiska artystycznego fotografów i fotografek.

Swoją kandydaturę można nadsyłać do 30 września. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres fnd.biuro@gmail.com. Stypendium przyznawane jest każdego roku 14 października, w rocznicę śmierci Konrada. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł. Więcej informacji, w tym szczegółowy regulamin znajdziecie na stronie krytykapolityczna.pl.

 

Konrad Pustoła - sylwetka fotografa

Urodził się w 1976 roku w Warszawie. Po raz pierwszy z fotografią zetknął się już w liceum w Stanach Zjednoczonych. Pochłonięty nową pasją kontynuował ją na warsztatach prowadzonych przez Juliusza Sokolowskiego w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w łódzkiej filmówce (2004 roku) oraz w 2008 roku fotografię na Wydziale Fotografii w Royal College of Art w Londynie. Z kolei w latach 2000-2002 Pustoła należał do zespołu tworzącego dział fotografii w portalu internetowym Latarnik. Był także współzałożycielem Stowarzyszenia Fotografów "poniekąd", jak również współorganizatorem i uczestnikiem wystawy "Powiększenie. Fotografia w czasach zgiełku" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Autor licznych projektów fotograficznych z pogranicza dokumentu i fotoreportażu. W 2001 roku został laureatem I Nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej w kategorii "Świat, w którym żyjemy" za cykl fotograficzny "Sanna". Uczestnik wielu wystaw między innymi "Nowi Dokumentaliści" (2005) CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Bloomberg New Contemporaries (2008) w Londynie, "Storia, memoria, identitia" (2009) w Modenie, PhotoEspania (2010) w Madrycie. W 2010 roku wydał album "Darkrooms" nagrodzony w ogólnopolskim konkursie katalogów i albumów o sztuce Reminiscencje. Zmarł 14 października 2015 roku.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4
Powiązane artykuły