Lorenzo Castore „Ziemia“ to wystawa, w której przeszłość miesza się z nowoczesnością

Autor: Redakcja Fotopolis

18 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Już w najbliższy piątek, 21 września w gliwickiej Czytelni Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy „Ziemia“ Lorenzo Castore, jednego z najbardziej uznanych włoskich fotografów dokumentalistów i twórców filmowych.

Zdjęcia składające się na wystawę fotograficzną „Ziemia“ powstały w 2018 roku na Śląsku, w trakcie rezydencji artystycznej zorganizowanej przez Czytelnię Sztuki - Muzeum w Gliwicach. To praca poświęcona polskim tematom: po raz pierwszy włoski fotograf Lorenzo Castore przyjechał do Polski w latach 90., fotografował wtedy Śląsk, poczynając od Gliwic. W latach dwutysięcznych Castore mieszkał i pracował w Krakowie, owocem tego pobytu jest między innymi wydany ostatnio w szwajcarskim wydawnictwie Noir sur Blanc album Ewa & Piotr.

Próba nowego spojrzenia na Śląsk

Ziemia jest zapisem ostatniego pobytu na Śląsku: już nie hałdy dominują w tutejszym pejzażu, ale miasto, aglomeracja, w której nakładają się liczne warstwy, przeszłość miesza się z nowoczesnością. Projekt jest także próbą nowego języka dla opowiedzenia Śląska. Jego centralnym punktem są portrety, świadectwa spotkań, od tych najbardziej przelotnych, na ulicach, podwórzach i dworcach, po najbardziej intymne, we wnętrzach prywatnych, wszystkie naładowane potężną energią.

- W swoich czarno-białych zdjęciach Lorenzo Castore stawia na różnorodność, barwność i energię. Jego bohaterowie należą bowiem do różnych pokoleń, choć punkt ciężkości spoczywa na młodych. Bywają robotnikami, reżyserami, uczniami, muzykami; gdyby nie towarzyszące im pejzaże, miejskie mury, trudno byłoby odgadnąć, dokąd należą - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy

Wernisaż wystawy „Ziemia“ odbędzie się już w najbliższy piątek, 21 września o godzinie 18:00 w gliwickiej Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a). Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku do niedzieli (poniedziałek nieczynne). Finisaż zaplanowano na 16 grudnia. Projekt powstał z inicjatywy i na zamówienie Czytelni Sztuki - Muzeum w Gliwicach, jego kuratorem jest Wojciech Nowicki. Pod koniec roku ukaże się także wydawnictwo albumowe - znacznie rozszerzona wersja wystawy.

Lorenzo Castore (ur. 1973) – jeden z najbardziej uznanych włoskich fotografów dokumentalistów i twórców filmowych. W 1999 roku fotografował wojnę w Kosowie. W tym samym roku po raz pierwszy przyjechał do Polski – najpierw Śląsk, a później Kraków stały się kluczowymi miejscami w jego twórczości. Pracował także w Nowym Jorku (1997–2001), w Indiach (1997–2001), na Kubie (2000–2002). Wielokrotnie wystawiał w kraju i za granicą. Opublikował książki: Nero (2004), Paradiso (2006), Ultimo Domicilio (2015), Ewa & Piotr (2018). Jego prace były publikowane w takich czasopismach, jak „Rolling Stone”, „Le Monde 2”, „Liberation”, „L’Espresso”, „Vice”, „Die Zeit”.

wykorzystane zdjęcia: fot Lorenzo Castore „Ziemia“ (materiały prasowe Czytelni Sztuki)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
3
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
4
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
3
Powiązane artykuły