Już jutro kolejne spotkanie z cyklu „Przełom w kadrze”

Autor: Michał Chrzanowski

12 Marzec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Rok 1989 był przełomowy nie tylko w Polsce, lecz także i na świecie. Jednak jak zapisał się na zdjęciach fotoreporterek i fotoreporterów pracujących w tamtym okresie? Na to pytanie poznacie odpowiedź już jutro w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

Protesty i manifestacje na ulicach polskich miast, pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory i zwycięstwo „Solidarności”, ale też upadek muru berlińskiego, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, obalenie dyktatury Nicolae Ceaușescu, masakra na placu Tian’anmen. Rok 1989 był jednym z najważniejszych i najbardziej burzliwych okresów we współczesnej historii, a najnowszy cykl „Przełom w kadrze”, organizowany przez Dom Spotkań z Historią, jest częścią większego projektu, dedykowanego fotoreporterom 1989 roku oraz zapowiedzą 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

- W ramach cyklu raz w miesiącu spotkamy się z innym fotoreporterem bądź fotoreporterką. Goście opowiedzą o swoich doświadczeniach i pokażą wybrane zdjęcia. Przypomnimy też sylwetki mniej znanych lub nieżyjących już autorów fotografii z 1989 - zaznaczają organizatorzy.

Najbliższe spotkanie w ramach cyklu „Przełom w kadrze - fotoreporterki i fotoreporterzy 1989” odbędzie się już jutro, 13 marca o godzinie 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20).

fot. Erazm Ciołek

Gośćmi pierwszej, autorskiej części spotkania będą fotoreporterzy: Jarosław Maciej Goliszewski, współautor zdjęć do słynnych plakatów wyborczych z Lechem Wałęsą przed wyborami 4 czerwca 1989 i Tomasz Wierzejski, fotoreporter pierwszego zespołu redakcyjnego „Gazety Wyborczej” Obaj opowiedzą o swojej pracy w 1989 roku i zaprezentują zdjęcia z tamtego okresu.

Natomiast drugą część spotkania zostanie poświęcona ważnym fotoreporterom czasu przełomu, którzy już odeszli. Bohaterami będą m.in.: Erazm Ciołek, legenda polskiej fotografii opozycyjnej, Maciej Macierzyński, ówcześnie fotoreporter Reutera, Krzysztof Miller, wybitny fotoreporter wojenny oraz Ryszard Wesołowski i Zbigniew Trybek, autorzy pierwszego albumu zdjęć ze strajku w Stoczni Gdańskiej.

W czerwcu 2019 roku otwarta zostanie wystawa prezentująca trzydzieści fotografii z tego okresu autorstwa trzydziestu fotoreporterek i fotoreporterów. Powstanie również film dokumentalny opowiadający o 1989 roku z perspektywy fotoreporterskiej. Po więcej informacji odsyłamy na facebookową stronę wydarzenia.

zdjęcie główne: fot. Erazm Ciołek

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8