Archeologia fotografii - reaktywacja. Retrospektywa Jerzego Lewczyńskiego w Galerii Katowice

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Marzec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeden z najznakomitszych artystów polskiej fotografii. Twórca koncepcji archeologii fotografii, autor pierwszej polskiej antologii fotografii. Prace Jerzego Lewczyńskiego od 3 kwietnia zostaną wystawione na ekspozycji w Katowicach.

Jerzy Lewczyński urodził się w 1924 roku w Tomaszowie Lubelskim. Po II wojnie światowej osiadł w Gliwicach, gdzie ukończył studia politechniczne i związał się z miejscowym środowiskiem fotograficznym. Tutaj spotkał swych mentorów i ukształtował własną postawę twórczą.

W 1958 roku został członkiem ZPAF. Od 1970 roku zasiadał w Radzie Artystycznej ZPAF, a w latach 1975-1984 był jej przewodniczącym. Od 1988 do 1993 roku był wykładowcą Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. W 1959 roku, wraz ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem, zorganizował w Gliwickim Towarzystwie Fotograficznym wystawę "Pokaz zamknięty", która stała się przełomowym wydarzeniem dla rozwoju fotografii w Polsce i wyprzedzała tendencje, które pojawiły się w sztuce światowej na przełomie lat 60. i 70. XX w.

fot. Jerzy Lewczyński, z cyklu "Głowy wawelskie", 1960. Fotografia ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Jerzy Lewczyński uczestniczył we wszystkich ważnych dla polskiej fotografii współczesnej wystawach: Fotografia subiektywna (Kraków 1968), Fotografowie poszukujący (Warszawa 1971), Stany graniczne fotografii (Katowice 1977), 70 lat polskiej fotografii awangardowej którą przygotował wraz ze Zdzisławem Pacholskim, (1991 Polska, Niemcy).

Od końca lat 60. formułował własną koncepcję teoretyczną nazwaną archeologią fotografiiJej idea koncentruje się nad ocalaniem od niepamięci dawnych fotografii, m.in. poprzez włączenie w obszar własnych działań artystycznych. Autor zajmował się także historią fotografii i jej krytyką. W 1999 roku opracował i doprowadził do wydania Antologię fotografii polskiej 1839–1989, która była pierwszą tego typu publikacją w Polsce.

Jerzy Lewczyński, autoportret, 1955

Prace Jerzego Lewczyńskiego były wielokrotnie prezentowane  w muzeach i galeriach, stanowiąc ciągle nowe źródło doznań estetycznych i poznawczych. Jerzy Lewczyński zmarł 2 lipca 2014 roku w Gliwicach.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Archeologia fotografii - reaktywacja” odbędzie się w środę, 3 kwietnia 2019 roku, o godzinie 18:30 w Galerii Katowice Okręgu Śląskiego ZPAF, przy ul. Św. Jana 10 w Katowicach.

Zdjęcia będzie można oglądać do 30 kwietnia.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły