Vuk D. Karadzic "Fotografia"

Autor: Marta Sinior

24 Listopad 2005
Artykuł na: 2-3 minuty
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać wystawę berlińskiego fotografa-samouka Vuka D. Karadzica. Artysta w swojej twórczości koncentruje się przede wszystkim na portrecie i pejzażu.

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu eksponowane są prace berlińskiego fotografa-samouka Vuka D. Karadzica. W swojej twórczości koncentruje się głównie na sztuce portretu i pejzażu

fot. Vuk D. Karadzic "Portret Ursuli Heinzelmann"2002

Vuk D. Karadzic urodził się w 1948 roku w Berlinie, gdzie do dziś żyje i pracuje. Powstanie serii portretów Karadzica zapoczątkował przypadek. zapoczątkował przypadek. W 1989 roku artysta spontanicznie wykonał swój autoportret. Parę lat później nauczyciel i kolekcjoner, Franz-Walter Schmidt zobaczył to zdjęcie i postanowił zlecić wykonanie jego portretu. Sprawiło to, że Karadzic zaczął portretować każdą napotkaną osobę. Tak powstała spójna seria prac, które łączy jeden motyw - cierpienie. Przy dokładnej obserwacji portretów Karadzica ciężko byłoby znaleźć coś, co można by interpretować w kategoriach depresji, nie wspominając o masochizmie. Polega to na tym, że nie pławią się one voyeurystycznie w cierpieniu, tylko odważnie stają mu naprzeciw. Można by powiedzieć, że spoglądają prosto w oczy temu, którego większość z nas na Zachodzie nazywa diabłem - tak pisze w katalogu do wystawy Stuart Pigott. Natomiast w krajobrazach Karadzica dominuje poczucie pustki, nicości. Artysta zatrzymuje w kadrze miejsca opuszczone, zapomniane, bez żywej duszy.

fot. Vuk D. Karadzic "Pejzaż z klaunem"

Nawet gdy przelotnie pojawi się ludzka postać lub czuje się ludzką obecność, to tylko po to, by podkreślić uczucie bezdomności. I to nieoczekiwanie sprowadza nas znów do cierpienia - komentuje Pigott. Karadzic nie przywiązuje wagi do środków technicznych. Natomiast ważny jest dla niego kunszt wykonania pracy. Od wielu lat fotografuje średnioformatowym Hasselbladem I tym samym obiektywem.

Wystawę autorstwa Vuka D. Karadzica Fotografia można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (ul. Pl. Powstańców 5) do 26 grudnia 2005 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8