Wystartował festiwal “W ramach Sopotu”

Autor: Redakcja Fotopolis

23 Sierpień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Już po raz piąty początek września upłynie pod znakiem festiwalu “W ramach Sopotu”. Zobaczymy najnowsze projekty czołowych polskich fotografów, a także wystawy tegorocznych rezydentów z Polski i zagranicy. Po raz pierwszy bowiem wydarzenie ma charakter międzynarodowy.

Główną i rozpoznawalną już ideą festiwalu "W ramach Sopotu" jest zapraszanie ciekawych, wiodących polskich twórców do spojrzenia na nadmorskie miasto i okolice z własnej perspektywy, dając im jednocześnie pełną swobodę twórczą przy realizacji zainspirowanych nim projektów. Co roku powstają w ten sposób wyjątkowe cykle prezentowane na głównej wystawie wydarzenia.  Tegorocznymi rezydentami festiwalu są: Karolina Jonderko, Diana Lelonek, Marta Zgierska, Arnis Balčus i Sasha Kurmaz.

"W tym roku zaproszeni twórcy stawiają pytania dotyczące funkcjonowania człowieka w zmodyfikowanym środowisku, pytają o wpływ, jaki na to środowisko wywiera ludzka działalność, a także o charakter zmian w systemach społecznych i kulturowych, do których dochodzi w czasach niekontrolowanego rozwoju cywilizacyjnego." - czytamy w informacji o festiwalu

Program główny

fot. Marta Zgierska, z projektu "Takeover"

Praca Takeover Marty Zgierskiej to seria portretów powstałych w muzeum figur woskowych. Estetyczna seria opowiada o fikcyjnym życiu wykreowanym na potrzeby popkultury i budowania wzorców społecznych. Artystka podczas postprodukcji nałożyła na fotografie zdjęcia fragmentów własnej twarzy, jakby próbowała je ożywić.

Stosunkowo lekką, konceptualną serię, zatytułowaną Kolonie 2019, stworzyła Karolina Jonderko. W jej pierwszej części artystka odtwarza swoje wspomnienia z dziecięcych kolonii, w drugiej z kolei umiejscawia siebie w przestrzeni obiektów wypoczynkowych sopockiego kurortu. Praca odnosi się do wartości wspomnień; oglądając ją, możemy odnieść wrażenie, że zachęca do pielęgnowania dziecka w sobie w obliczu pędzącego świata.

fot. Diana Lelonek

Z kolei Diana Lelonek stworzyła dwa uzupełniające się cykle. Artystka fotografowała wyrzucone przez Bałtyk ciała martwych ptaków oraz porośnięte przez pąklę niespodziewaną (amphibalanus improvisus) współczesne artefakty. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ciała ptaków uzyskały formę plastyczną malarstwa religijnego, a fotografie przedmiotów wyrzuconych przez morze wyglądają niczym abstrakcyjne grafiki. Ekologiczny wydźwięk prac wzmocniony jest w ten sposób przez ich estetyczną formę.

Ukraiński fotograf Sasha Kurmaz stworzył pracę The Shine of Darkness. Dokumentował nocny spacer, który zaprowadził go na obrzeża cywilizacji, tak jakby jego organizm instynktownie wyrażał chęć otoczenia się przyrodą i zatopienia zmysłów w ciemnościach i ciszy. Tęsknota za funkcjonowaniem człowieka w naturalnym środowisku jest również widoczna w pracy Belief Arnisa Balčusa. Artysta stworzył cykl tryskający siłą życia, fotografując nagich ludzi w energicznych pozach i zestawiając te zdjęcia z pracami wyrażającymi potęgę i piękno obiektów natury.

Wystawy towarzyszące

fot. Ilona Szwarc, z projektu "I'm a Woman and I Feast on Memory"

Festiwal “W ramach Sopotu” to także seria wystaw towarzyszących, prezentujących najciekawsze nowe projekty polskich twórców. Wydarzenie przedstawia wypowiedzi twórców wynikające z ich szczerych zainteresowań otaczającym nas światem. Na wystawach znajdziemy dzieła konceptualne, eksperymenty formalne, jak i prace z zakresu współczesnego dokumentalizmu. To błyskotliwe spostrzeżenia oraz relacje przedstawione za pomocą inteligentnych serii fotografii; obserwacje prowokujące do zajęcia stanowiska. Sztuka w naturalny sposób staje się wyrazem protestu, mającego chronić ją samą, ale i świat, w którym istniejemy i którego jesteśmy częścią.

W ramach wystawy towarzyszących zobaczymy ekspozycje: Huberta Humki (Death Landscapes), Karola Grygoruka (I Love You Dad), Ilony Szwarc (I’m a Woman and I Feast on Memory), Katarzyny Bojko-Szymczewskiej (MIMESIS. Małpowanie natury / Stany przejściowe) oraz Pawła Błęckiego (Tymczasowe Zagęszczenie Materii).

fot. Karol Grygoruk, z projektu "I Love You Dad"

- Poszukiwania zaproszonych artystów stanowią fragmentaryczne odbicie naszych czasów. W ich pracach pojawiają się pytania o podstawowe wartości i samoznoszące się odpowiedzi. Funkcjonowanie powodujące niemożność funkcjonowania. Indywidualność powodująca brak indywidualności. Instynkt przetrwania powodujący dążenie do śmierci. Wyznawanie wartości powodujące brak wartości. Rozwój powodujący zagładę. Władza reprezentująca społeczeństwo, która interesów społeczeństwa nie reprezentuje.. - komentują organizatorzy.

Nie tylko zwykłe wystawy

Festiwal obfitował będzie również w wydarzenia towarzyszące, takie jak trwająca już, pilotująca festiwal, plenerowa wystawa Gazety Wyborczej ,,1989’’, warsztaty prowadzone przez rezydentów (organizowane we współpracy z Sopocką Szkołą Fotografii), spotkania z artystami, koncert Joanny Dudy połączony z premierowym pokazem slideshow Karoliny Jonderko oraz odsłonięcie drugiego Sopockiego Fotopomnika autorstwa Chrisa Niedenthala.

Kiedy i gdzie?

Tegoroczna, 5. edycja festiwalu “W ramach Sopotu” odbędzie się w dniach 6-15 września 2019 roku. Prace artystów biorących udział w wystawie będzie można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki (ul. Plac Zdrojowy 2, Sopot) oraz w galeriach festiwalowych w Sopot Centrum (ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot).

Więcej informacji i pełen harmonogram wydarzeń znajdziecie pod adresem wramachsopotu.pl.

{$in-article-newsletter}
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.
6
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z legendą polskiej fotografii - Wojciechem Prażmowskim - profesorem, doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki filmowej i wykładowcą PWSFTviT w Łodzi, jednym z...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)