Jukka Male to fiński fotograf, który przez 30 lat dokumentował polską wieś. Poznacie go na spotkaniu online w Pix.House

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Fiński fotograf do polski trafił przypadkiem w 1978 roku. Fotografował tu wsie i małe miasteczka, przyglądając się z przymrużeniem oka tamtej rzeczywistości. Dorobek artysty, jak i jego samego będziecie mieli okazję poznać podczas spotkania online organizowanego przez Pix.House.

Postać Jukka Male przybliżaliśmy Wam już rok temu w artykule poświęconym jego twórczości. Teraz, za sprawą spotkania online, będziecie mieli okazję poznać go na żywo i zobaczyć większy wycinek jego dorobku.

Jukka podróżował po Europie, dokumentując życie codzienne i mieszkańców w wybranych lokalizacjach w Polsce, Finlandii, Grenlandii, Hiszpanii i byłej Jugosławii (w trakcie wojny domowej).

Polska (i nie tylko) oczami fińskiego fotografa

Fotograf zrealizował kilka projektów dokumentalnych. Są to między innymi: Średnia Wieś - opowieść o bieszczadzkiej wsi położonej w południowo-wschodniej Polsce, która wciąż nosi trwałe ślady długotrwałego konfliktu między Polakami i Ukraińcami. „Co sprawia, że region centralny Europy jest zapóźnioną prowincją? Czasami po prostu nadal ważniejsze jest to, czego już nie ma" - opowiada o swoim projekcie. To najdłużej realizowany projekt fotografa (1979 – 2015).

fot. Jukka Male, "Staszek Roś", 1981

Chino to z kolei opowieść o ubogiej ulicy w Barcelonie - dokument nieznanego obszaru, dobrze znanego miasta, ale także ukazanie asymetrii ekonomicznej, nierówności definiującej indywidualne losy kierujące ludzi do prostytucji, drobnej przestępczości i narkotyków. Projekt to dziesięcioletni zapis wydarzeń na pięćdziesięciometrowym odcinku ulicy. Obraz okruchów społeczeństwa, części Barcelony, którą władze próbowały wymazać, częściowo z powodzeniem.

How Brothers became Others – the Balkan Tragedy - fotoreportaż o ofiarach wojny w byłej Jugosławii. Ukazuje wszystkie grupy etniczne w tym regionie: Chorwatów, Bośniaków, Serbów i Albańczyków z Kosowa. Projekt ten podkreśla absurdalność i ludzką tragedię wojny.  Oqaatsut - grenlandzka wioska to zdjęcia przedstawiające życie małej społeczności rybaków i myśliwych z Inuit. Zdjęcia były realizowane w latach 1984, 1995 i 1997. W tamtym czasie wieś liczyła 52 mieszkańców, jednak z upływem lat liczebność Oqaatsut znacznie zmalała i wioska zaczęła znikać. 

Przeczytaj także:
Jukka Male - Polska oczami fińskiego fotografa

Kolejki w sklepach ciągnące się na całą ulicę. Wozy zaprzężone w konie. Kobiety piorące w rzece. Scenki uliczne złapane z przymrużeniem oka i piękne portrety zapracowanych twarzy. Zobaczcie, jak na polską wieś i miasteczka patrzył Jukka Male - fiński fotograf, który trafił tu przypadkiem w 1978 roku. [Czytaj więcej]

Fotograf dał się poznać także jako animator kultury i twórca filmów

W 1996 roku Jukka Male założył w Helsińskiej Fabryce Kabli Nokia galerię o nazwie Jukka Male Museo. Przez wiele lat była to przystań nie tylko dla wystaw Mele, ale także wielu ekspozycji zbiorowych, a następnie przestrzeń otwarta na projekty innych fotografów dokumentalnych, często studentów i młodych artystów. Galeria działała do 2018 roku.

fot. Jukka Male, "Katarzyna + Marek Gryziecki"

fot. Jukka Male, z projektu "Średnia wieś"

Jednym z ostatnich projektów Male jest film dokumentalny „Takamowa”. To opowieść o wpływie seksualności na człowieka oraz o kolizji między stereotypową rolą mężczyzny i kobiety.

Kiedy i gdzie?

Spotkanie z fotografem odbędzie się we wtorek, 25 sierpnia 2020 roku o godz. 18.00 na kanale Pix.House w serwisie Youtube. Spotkanie poprowadzi Adrian Wykrota.

Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4
Powiązane artykuły