Projekt Kuby Bąkowskiego "Muzeum Ziemi na Erosie 433"

Autor: Marta Sinior

13 Styczeń 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
W styczniu 2006 na kilkudziesięciu citylightach w centrum Warszawy prezentowany jest nowy projekt Kuby Bąkowskiego "Muzeum Ziemi na Erosie 433". Projekt jest częścią wystawy indywidualnej artysty w ramach trzeciej odsłony projektu CSW "W Samym Centrum Uwagi".

W styczniu 2006 roku w centrum Warszawy możemy zobaczyć nowy projekt Kuby Bąkowskiego Muzeum Ziemi na Erosie 433. Fotografie prezentowane na citylightach, stanowią część wystawy indywidualnej Air Sculptures and Other Flying Objects, którą artysta zaprezentuje już dzisiaj, 13 stycznia 2006 roku w ramach trzeciej odsłony projektu CSW W Samym Centrum Uwagi.

Projekt zatytułowany Muzeum Ziemi na Erosie 433 składa się z plakatów, w których Bąkowski wykorzystuje oryginalny materiał fotograficzny National Air and Space Agency (NASA). Na zdjęciach możemy zobaczyć kilka ciał niebieskich sfotografowanych przez sondy z bliskiej (w skali kosmicznej) odległości, wykonane podczas misji sond Galileo i Pionier. Poprzez wprowadzenie na fotografie pochodzące z NASA krótkich tekstów, Bąkowski zmienia je, z naukowych na początku materiałów, w plakaty reklamowe ery kosmicznej ekspansji.

fot. Kuba Bąkowski "Muzeum Ziemi na Erosie 433"

Plakaty Bąkowskiego to reklamy z przyszłości, futurologiczne spekulacje, które aproksymują zdarzenia z nieokreślonej (choć być może nieodległej) przyszłości cywilizacji ludzkiej - zdarzenia takie jak utworzenie Muzeum Ziemi na odległym asteroidzie, rekonstrukcja jednego z księżyców Marsa czy otwarcie nowego tunelu czasoprzestrzennego. Bąkowski buduje swoją wizję w oparciu o aktualny stan myśli naukowej dotyczącej rozwoju i ekspansji cywilizacji poza Ziemię, ikonografii filmowej i refleksji literackiej z obszaru science-fiction.

Kuba Bąkowski (ur.1971) jest absolwentem Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Tworzy posługując się środkami wizualnymi: wideo, performence, media elektroniczne. Do najbardziej znanych realizacji artysty należy projekt TV Zero Zones - praca stworzona we współpracy z telewizją publiczną, w której Bąkowski łączył przygotowany przez siebie materiał wideo z emisją telewizyjną na żywo. Bąkowskiego interesuje cienka granica między tym, co sztuczne, a tym, co naturalne, między cywilizacją a naturą; w przewrotny sposób konfrontuje i łączy świat realny z jego medialnym odpowiednikiem.

Zapraszamy do odwiedzenia strony artysty: www.kubabakowski.prv.pl

Wystawa Air Sculptures and Other Flying Objects Kuby Bąkowskiego zostanie otwarta 13 stycznia 2006 roku w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej (Al. Ujazdowskie 6). Ekspozycja potrwa do 9 lutego 2006 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
0
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.
6