Fotografia grupy Domino "Trzy razy ciało"

Autor: Marta Sinior

20 Kwiecień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
O tym jak odmienne może być spojrzenie na ciało, przekonać się można na wystawie trzech wybitnych fotografików krakowskich: Zbigniewa Łagockiego, Wojciecha Plewińskiego i nieżyjącego już Wacława Nowaka. Tworzyli wspólnie w założonej przez siebie grupie Domino, której dorobek zostanie zaprezentowany podczas IV Krakowskiej Dekady Fotografii. Wernisaż odbędzie się już dzisiaj, 20 kwietnia 2006 roku w Dolnym Pałacu Sztuki w Krakowie.
fot. Zbigniew Łagocki z wystawy "Trzy razy ciało"

O twórczości grupy Domino czytamy w tekście kuratorów Marka Janczyka i Iwony Święch:

Od 1957 roku działali oni w założonej przez siebie grupie Domino, od 1968 roku nazywanej Grupą Trzech. Był to nade wszystko koleżeński układ wspierających się i pomagających sobie młodych ludzi, którzy dla fotografii porzucili zawód architekta. Współpracując ze sobą i ucząc się wspólnie fotografii, jednocześnie budowali odrębną, dla siebie właściwą przestrzeń osobistych poszukiwań. Właściwie dopiero dzisiaj, po wielu latach dostrzec można wyraźnie podobieństwa i różnice pomiędzy nimi, a także ich odrębność na gruncie fotografii polskiej. Fotografie Grupy Trzech, choć są różne łączy kilka cech wspólnych: szczególna delikatność i subtelność w traktowaniu modelki, rodzaj specyficznego dystansu do rzeczywistości zrodzonego z właściwej dla autorów łagodności, spokoju i kultury. Przy tych podobieństwach każdy z nich podążał własną drogą twórczych poszukiwań.

Najstarszy - Wacław Nowak najbardziej był skłonny do eksperymentu, także w zakresie warsztatowym. Znaczącymi i zdaniem krytyków nowatorskimi pracami były jego serie aktów wykonane metodą stroboskopową , w nietypowy sposób wykorzystujące optykę kamery tzw. "fish-eye", a także niemal graficzne "pseudosolaryzacje" czy izohelie.

fot. Wacław Nowak z wystawy "Trzy razy ciało"

Zbigniew Łagocki jest twórcą fotografii nastrojowej, utrzymanej w poetyckim klimacie. Fascynacja pięknem kobiecego ciała łączy się u tego artysty z umiejętnością zastosowania klasycznych reguł kompozycji obrazu i dbałością o warsztat.

Wojciech Plewiński wydaje się być fotografem najbardziej ekspresyjnym z tej trójki. Swobodnie operuje przenośnią, chętnie stosuje fotomontaż umieszczając ciało modelki w krajobrazie natury lub pejzażu miejskim. Najczęściej też eksponuje szczegół, zawierając w swoich pracach najwięcej intymności i czyni to z wyjątkowym taktem.


Wystawa prezentuje ponad 120 oryginalnych fotografii, które, mamy nadzieję, w wyczerpujący sposób przedstawiają autorski punkt widzenia członków Grupy Domino na fotografię ciała.
- Marek Janczyk Iwona Święch

fot. Wojciech Plewiński z wystawy "Trzy razy ciało"

Poniżej publikujemy notki biograficzne autorów:

Zbigniew Łagocki urodził się w 1927 roku we Lwowie. Od 1957 roku jest członkiem ZPAF i do dziś pozostaje jego aktywnym działaczem. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Miał wystawy indywidualne m.in. w Bukareszcie, Sao Paulo, Oslo, Pradze, Genewie, które przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia. Od 1977 roku jest wykładowcą fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie wykłada także w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie. Był współorganizatorem znaczących w historii polskiej fotografii wystaw takich jak: Polska Fotografia Subiektywna i Fotografowie poszukujący. Jest także członkiem m.in. FIAP (Honoraire Excellence) i Photographic Society of America.

Wacław Nowak urodził się w 1924 roku w Krakowie. Od 1957 roku był członkiem ZPAF. W latach 1964-70 prowadził według własnej koncepcji wykłady i ćwiczenia z fotografii na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Zajmował się m.in. fotografią eksperymentalną, portretową i reportażową. Oprócz wystaw zbiorowych miał dziesięć prezentacji indywidualnych, współpracował też z wieloma wydawnictwami. Szczególnie cenił udział w wystawach Fotografii Subiektywnej i Fotografów Poszukujących oraz zorganizowanych przez Międzynarodowe Muzeum Fotografii im. G. Eastmana (USA). Otrzymał tytuł honorowy Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP). Zmarł w 1976 roku w Krakowie.

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku w Warszawie. Od 1957 roku jest członkiem ZPAF. Był wieloletnim współpracownikiem tygodnika Przekrój, a także innych wydawnictw oraz teatrów krakowskich. Fotografia teatralna stała się ważną dziedziną jego sztuki. Współpracował także z Władysławem Puchalskim i Instytutem Zootechniki. Plewiński jest laureatem wielu nagród i uczestnikiem wystaw w kraju oraz zagranicą m. in. w Pradze, Rzymie, Chalon sur Saone. W latach 70. kierował krakowskim Odziałem ZPAF, był także członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Otrzymał tytuł Excellence FIAP.

Otwarcie wystawy fotografii grupy Domino Trzy razy ciało odbędzie się 20 kwietnia 2006 roku o godzinie 18 w Dolnym Pałacu Sztuki mieszczącym się przy pl. Szczepańskim 4 w Krakowie. Ekspozycja czynna będzie do 28 kwietnia 2006 roku.

Ekspozycja prezentowana w ramach IV Krakowskiej Dekady Fotografii

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)