Borys Michajłow w Krakowie

Autor: Marta Sinior

26 Kwiecień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Niezwykle ciekawą wystawą w ramach Krakowskiej Dekady Fotografii jest prezentacja twórczości Borysa Michajłowa. Artysta ten jest obecnie najsłynniejszym ukraińskim fotografem, którego twórczość zaliczana jest do najważniejszych zjawisk współczesnej światowej fotografii.
fot. Borys Michajłow "Case History"

O fotografiach Borysa Michajłowa czytamy w tekście towarzyszącym wystawie autorstwa Marka Janczyka i Iwony Święch:

Borys Michajłow tworząc swoje narracyjne cykle fotograficzne, zarówno ściśle dokumentalne jak i inscenizowane, często i chętnie posługuje się fotografią ciała, żeby pokazać przygnębiającą prawdę o świecie. Do najsłynniejszych jego serii, w których ciało gra rolę podstawową należą: Ja to nie ja - nagie autoportrety obrazujące kryzys tożsamości starzejącego się ciała, cykl nazwany "wypowiedzią ciała na temat ciała", Gdybym był Niemcem - inscenizowane scenki z modelami nagimi, lub we fragmentach mundurów, gdzie erotyzm czy nawet perwersja unicestwiają inne historyczne relacje, "Case History" - szokujący atlas charkowskich bezdomnych, prezentujących swoje brzydkie, zniszczone ciała, oskarżające i bezsilne.

fot. Borys Michajłow "Salt Lake"

Wystawa prezentuje fragment cyklu "Salt Lake" (1986), który jest przykładem charakterystycznego dla Michajłowa działania artystycznego. Jest to pozornie prosta historia spokojnego dnia wypoczynku, a jednak nastrój fotografii powoduje niepokój odbiorcy. Półnagie, nieatrakcyjne ciała kłębią się w sąsiedztwie rur ściekowych, mając za tło przygnębiające fabryczne budowle, co pozwala spekulować na temat zanieczyszczeń wody. Te brzydkie ciała współgrają z otoczeniem, mając ten sam odpychający wymiar. Są uległe, żadne się nie wyróżnia, są cielesną masą - "ciałem społecznym" przystającym do tamtej rzeczywistości.

fot. Borys Michajłow "Case History"

Borys Michajłow urodził się w 1937 roku w Charkowie na Ukrainie. Jego prace będące dokumentacyjną rejestracją rzeczywistości nierzadko połączone są z kreacją artystyczną. Tworzy wielkie cykle fotograficzne, które niejednokrotnie wydawane są w postaci albumu Swoje prace prezentował w wielu galeriach i muzeach na całym świecie m.in. w Helsinkach, Zurychu, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Filadelfii, Rzymie, Kijowie, Warszawie. Za swoją twórczość i wkład we współczesną sztukę Michajłow został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie i Charkowie.

Więcej o Borysie Michajłowie przeczytasz w artykule na Fotopolis.pl w dziale ludzie.

Wystawę fotografii Borysa Michajłowa Salt Lake i Case History można oglądać od 19 kwietnia do 14 maja 2006 roku w Muzeum Historii Fotografii (ul. Józefitów 16) w Krakowie.

Ekspozycja prezentowana jest w ramach IV Krakowskiej Dekady Fotografii

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
7
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4