Retrospektywa Rytki

Autor: Marta Sinior

28 Kwiecień 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
Wystawa retrospektywna Zygmunta Rytki odbywająca się w ramach II Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej to próba podsumowania ponad 35-letniej jego twórczości. Zygmunt Rytka rozpoczął swoje poszukiwania na początku lat 70. XX w. W latach 80. był już znacząca postacią łódzkiego ruchu poawangardowego. Ekspozycja w Galerii Prezydenckiej obejmuje fotografie, instalacje i fotoinstalacje z lat 1971-2005.
fot. Zygmunt Rytka

W fotografiach, fotoinstalacjach i video-artach Rytka podejmuje uniwersalne, ponadczasowe problemy dotyczące podstawowych zasad bytu. Wyraża w nich bezradność wobec bezmiaru trwania i własnej nikłości. Świadomość zdążania do rozwiązań nieosiągalnych.

fot. Zygmunt Rytka

Zygmunt Rytka urodził się w 1947 roku. Od 1979 roku jest członkiem ZPAF. Za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie fotografii otrzymał dyplom i medal ZPAF. Rytka realizuje prace w technice fotograficznej i video. Od lat współpracuje z górską rzeką Białka, gdzie powstały cykle Obrazy uzupełniające i Ciągłość nieskończoności. Od lat 70-tych brał udział w życiu artystycznym kręgów neoawangardy jako artysta i dokumentator wydarzeń artystycznych. W latach 1975-77 pracował w Galerii Współczesnej w Warszawie. W stanie wojennym uczestniczył w działaniach łódzkiego Strychu. W okresie od 1972-2000 realizował Kolekcję prywatną będącą zapisem autorskiego życia kręgu artystów, z którymi był związany. W 1979 roku rozpoczął dokumentowanie spektakli teatralnych w teatrach m.in. Ochoty, Studio, Ateneum, Dramatyczny, Prezentacje. Prace Zygmunta Rytki znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Galerii Wymiany w Łodzi ?i w kolekcjach prywatnych. Mieszka i pracuje w Warszawie i Podkowie Leśnej.

fot. Zygmunt Rytka

Retrospektywna wystawa Zygmunta Rytki prezentowana jest w warszawskiej Galeriii Prezydenckiej w Pałacu Branickich (ul. Miodowa 6/8). Niestety spotkaliśmy się z dwoma terminami wystawy. Według informacji na stronie galerii ekspozycję można oglądać do 13 maja 2006 roku.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
4
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)