"Czas przeszły dokonany" w Starej Galerii ZPAF

Autor: Marta Sinior

15 Maj 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Warto wybrać się do Starej Galerii ZPAF w Warszawie na najnowszą ekspozycję, prezentującą prace fotoreportera Bogdana Łopieńskiego. Wystawa "Czas przeszły dokonany" stanowi podsumowanie 50 lat pracy zawodowej artysty. Otwarcie ekspozycji już dzisiaj, 15 maja 2006 roku o godzinie 19.
fot. Bogdan Łopieński "Populacja" 1973

Bogdan Łopieński jest obserwatorem życia codziennego. Mimo iż jest fotoreporterem, nie pokazuje fotoreportaży, lecz pojedyncze zdjęcia. W środowisku fotograficznym określany jest jako kolekcjoner klatek. Wystawa w Starej Galerii ZPAF jest opowieścią o życiu codziennym w PRL. Obejmuje zakres czasowy od wczesnego Gomułki do późnego Gierka. Natomiast dwadzieścia siedem fotografii to zdjęcia znanych postaci z życia artystycznego, politycznego i sportowego.

Z powyższym zdjęciem związana jest pewna historia, którą warto tu opowiedzieć: Zdjęcie dostało I nagrodę na konkursie fotografii prasowej. Jednak nie można było go opublikować, gdyż cenzura nie zgadzała się na takie "niepoważne" ujęcie przywódców. Redaktorzy nie wiedzieli, co robić, gdyż wyniki konkursu już ogłoszono w prasie. Zwrócono się do sekretarzy Gierka. Ci nie odważyli się sami zadecydować i ostatecznie sam Edward Gierek orzekł, że zdjęcie może być opublikowane. I lawina ruszyła. Zdjęcie opublikowano około 200 razy. Za same wierszówki z tych publikacji można było kupić marzenie Polaków - fiata 126p. Zdjęcie w wielu egzemplarzach i w wielkich formatach niesione było w pochodzie 1-majowym.

Wśród sekretarzy wojewódzkich powstała moda na pozowanie do fotografii ze spoglądaniem na zegarek. Ale publiczność jest przekorna, nadano spontanicznie temu zdjęciu tytuł "Na nas już czas". Wtedy cenzura znów zabroniła publikowania zdjęcia. Gdy nadeszły czasy Solidarności, wydrukowano plakat - przedarte zdjęcie Gierka i Jaroszewicza.

O tych perypetiach telewizja zrobiła film, datę emisji wyznaczono na 13 grudnia 1981 r. Ale wtedy już w telewizji leciał WRON.

Oglądający fotografie z tamtych lat często mówią "ależ wtedy były tematy!". Dziś też są takie tematy, ale ich nie widać, tak jak nie było ich widać kiedyś. Fotograf musi umieć je zobaczyć, umieć wiedzieć więcej niż inni.

Wszystkie powiększenia prezentowane na wystawie wykonane zostały metodą tradycyjną I zostały wystawione są na sprzedaż.

Bogdan Łopieński urodził się w 1934 roku w Warszawie. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, studiował w Szkole Filmowej w Łodzi. Pierwszą wystawę fotograficzną miał w Klubie Prasy w Warszawie w 1961. W tym samym roku opublikował wielostronicowy reportaż w tygodniku Świat. W latach 60. współpracował z miesięcznikiem Fotografia, prowadzonym przez Zbigniewa Dłubaka. Raz w miesiącu publikował wywiad z fotografikami i zamieszczał recenzje z wystaw fotograficznych. W latach 1965-1973 pracował jako fotoreporter kolejno w wydawnictwie Polonia, w tygodniku Perspektywy i w Polskiej Agencji Interpress. Od 1969 roku jest członkiem ZPAF. Udział w ważniejszych wystawach zbiorowych: World Press Photo (wyróżnienie) Haga, Holandia 1967; Wystawa Pięciu Fotoreporterów (ze Sławkiem Biegańskim, Janem Morkiem, Janem Michlewskim oraz Harrym Weinbergiem) ? Stara Galeria ZPAF, Warszawa 1974; Wystawa Konkursu Fotografii Prasowej (I nagroda), Warszawa 1974; Habitat Exhibition Vancouver, Kanada 1974 (dyplom ? wystawa z okazji konferencji Narodów Zjednoczonych) Interpress Foto (I nagroda), Berlin 1975; Wystawa 5 fotoreporterów Jan Paweł II, Warszawa i Watykan 1979; Sztuka Reportażu Muzeum Narodowe we Wrocławiu 1980; Auschwitz-Birkenau (wspólnie z żoną Kariną) Katedra St. John the Divine, Nowy Jork, 1989. Prace Bogdana Łopieńskiego znajdują się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w zbiorach ZPAF oraz zbiorach prywatnych.

Otwarcie wystawy Bogdana Łopieńskiego Czas przeszły dokonany nastąpi w poniedziałek, 15 maja 2006 roku o godzinie 19 w Starej Galerii ZPAF mieszczącej się przy Placu Zamkowym 8 w Warszawie. Fotografie będzie można oglądać do 2 czerwca.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
7
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4
Powiązane artykuły