"Młoda Białoruś" na fotografiach

Autor: Marta Sinior

19 Maj 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
Dwaj fotograficy Andrei Liankevich i Jan Brykczyński spotkali się jesienią 2005 roku na seminarium dla fotografów z Europy Wschodniej organizowanym przez Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie. Wtedy narodził się pomysł wystawy "Młoda Białoruś", która miałaby pokazać kraj z punktu widzenia kogoś, kto mieszka tam od lat, z drugiej strony przez obserwatora z zewnątrz, który jest tam przez chwilę i rejestruje wrażenia z podróży.

Można odnieść wrażenie, że na Białorusi większość młodych ludzi żyje niezależnie id panujących porządków I ustroju. Bo przecież młodość wszędzie wygląda podobnie.

Lecz nawet ty o państwie zapomniałeś, to państwo myśli o tobie. Mówi ci do jakiej organizacji studenckiej się zapisać, oglądasz państwową telewizję bo nie masz wyboru, idziesz do państwowej pracy bo innej nie ma, schodzisz do podziemia, bo twoja działalność została zakazana, w końcu wyjeżdżasz za granicę, bo wyrzucono cię z uniwersytetu albo nie widzisz tu szans na realizację.

Mieszkasz w ostatnim chyba państwie na świecie gdzie rock jest uważany za muzykę rewolucyjną, w twoim państwie oficjalnie nie ma też mniejszości seksualnych.

I tak wielu młodych, którzy w innych warunkach byliby w main stream, trafia do kultury alternatywnej, zakazanej i opozycyjnej.

fot. Andrei Liankevich "Młoda Białorś"

Jan Brykczyński jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii przy Wydziale Operatorskim Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Studiował również w Szkole Filmowej FAMU w Pradze u Viktora Kolářa. Współpracuje z National Geographic Polska oraz z tygodnikami Polityka i Newsweek Polska.

Andrei Liankevich pochodzi z Grodna na Białorusi. Jest fotoreporterem w niezależnej gazecie Nasza Niva. Współpracuje m.in. z New York Times, Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą, Newsweek Russia, Ogoniok, Komsomolska Pravda w Białorusi.

fot. Andrei Liankevich "Młoda Białorś"

Wystawa fotografii Młoda Białoruś autorstwa Jana Brykczyńskiego i Andreia Liankevicha prezentowana jest do 31 maja 2006 roku w Willi Decjusza przy ulicy 28 lipca 17a w Krakowie.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8