Zbigniew Tomaszczuk i Tiziano Micci w Domku Romańskim

Autor: Marta Sinior

5 Wrzesień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
8 września 2006 roku we wrocławskim Domku Romańskim odbędzie się wernisaż dwóch równoległych wystaw: Zbigniewa Tomaszczuka "Paralaksa czasu" i Tiziano Micci "Paryż - Wrocław 2006". Wspólnym mianownikiem obu ekspozycji jest miasto. Dla włoskiego artysty staje się ono głównym bohaterem, natomiast dla Tomaszczuka stanowi inspirację do refleksji na temat czasu.
fot. Zbigniew Tomaszczuk "Paralaksa czasu"

Zbigniew Tomaszczuk ukończył Wyższe Studium Fotografii w Warszawie i Wydział Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu, gdzie uzyskał również doktorat w zakresie fotografii. Jest członkiem ZPAF. Autor książek: Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii (1998), Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii (2002), Odwzajemnione spojrzenie. O fotografii otworkowej. Od 2006 roku redaktor naczelny naukowo-artystycznego pisma o fotografii Camera@obscura.

Najnowszy projekt Paralaksa czasu składający się z 22 prac, stanowi kontynuację wcześniejszych cykli: Ludzie, którzy mnie codziennie obserwują, Miejsca szczególne, Sweet Polska i Informacyjne funkcje reklamy.

W nowym projekcie artysta zastosował specyficzną technikę: Podczas mojego fotografowania z użyciem selektywnego filtrowania, wykorzystuję materiał barwny ingerując w poszczególne jego warstwy. Na całość składają się więc trzy kolejne naświetlenie osobnych obrazów (zarejestrowanych w poszczególnych 3 warstwach materiału światłoczułego). Istotne jest to, że czas rejestracji poszczególnych obrazów jest praktycznie dowolny. Fotografia ta stanowi więc swoiste rozwarstwienie czasu. Nazwałem ten projekt paralaksą czasu.

Od strony wizualnej fotografie te przedstawiają naturalny, niez niekształcony obraz elementów statycznych, natomiast elementy dynamiczne (ludzie, pojazdy) zarejestrowane są jako swoiste barwne fantomy i to one stanowią świadectwo upływającego czasu.

Moja strategia artystyczna opiera się na wykorzystywaniu cech fotografii ujawnionych dopiero w procesie autorskiej interpretacji technologii materiału światłoczułego. Różne części fotografii odpowiadają różnym odcinkom czasu.

fot. Tiziano Micci "Paryż - Wrocław 2006"

Włoski fotografik Tiziano Micci od roku 1975 pracuje jako fotoreporter oraz fotograf przemysłowy i reklamowy. Stosuje wyłącznie techniki tradycyjne bez żadnej manipulacji cyfrowej. Jego środkiem wypowiedzi artystycznej jest fotografia czarno-biała. W 2005 roku swoje prace wystawiał m.in. na Biennale d' Arte Contemporáneo (Perugia, Włochy), w Museo de Arte Contemporáneo del Divenire (Foligno; Włochy). Fotografie Micciego publikowane są w: Photo Italia, Photo France, Fotografare oraz w Il Carabiniere.

Prezentowany cykl w Dworku Romańskim składa się 32 czarno-białych fotografii powstałych w przeciągu dwóch ostatnich lat. Oto jak sam artysta komentuje swoje prace: Lubię fotografować to, co robi na mnie wrażenie, żadnych słynnych zabytków w wielkich miastach, raczej to, co rządzi codziennym życiem zwykłych ludzi. Gdy porządkuję swoje prace, często zauważam podobieństwa miast i sposobów życia. Wciąż jeszcze nie wiem, czy to wynika z tego jak przyglądam się światu, czy wszystko staje się coraz bardziej podobne do siebie nawzajem. Porównajmy Paryż i Wrocław.

Obydwie wystawy prezentowane będą od 9 do 30 września 2006 roku w Galerii Domek Romański (Dolnośląskie Centrum Fotografii) przy pl. Bp Nankiera 8 we Wrocławiu. Wernisaż odbędzie się 8 września 2006 roku o godzinie 17.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4
Powiązane artykuły