4800 metrów kwadratowych fotografii w centrum Warszawy

Autor: Marta Majewska

8 Październik 2002
Artykuł na: 4-5 minut
Na zewnętrznej elewacji Pałacu Kultury i Nauki zawisły cztery fotografie o łącznej powierzchni 4800 metrów kwadratowych. Są one częścią wystawy "Powiększenie. Fotografie w czasach zgiełku", organizowanej w ramach Festiwalu Fotografii Czarno-Białej.

Ideą wystawy Powiększenie. Fotografie w czasach zgiełku jest zestawienie olbrzymich fotografii, przykrywających zewnętrzną część Pałacu Kultury, z kameralnym nastrojem wnętrza, w którym będą prezentowane zdjęcia w małych formatach. Zewnętrzna część wystawy to gra z otoczeniem - ikonosferą miasta - reklamami, zgiełkiem, prędkością egzystencji, w której nie zauważamy rzeczy subtelnych, a jedynie to, co mocne, wielkie i sensacyjne.

Fotografie są spokojne, czarno-białe, proste w formie przekazu - są sposobem na zaproszenie widza do intymnego wnętrza, sprzyjającego kontemplacji, wymuszającego uważne oglądanie prezentowanych obrazów. Jest to także próba zbliżenia, zatrzymania, zwrócenia uwagi, koncentracji, wymuszenia znalezienia czasu na chwilę namysłu i refleksji.

Fotografie potrafią zatrzymać czas, mogą tworzyć zgiełk, ale mogą też zgiełk porządkować. Pozwalają na spotkanie z czymś intymnym, jednostkowym, indywidualnym. Chcielibyśmy naszymi fotografiami pokazać to, co w nas stałe, niezmienne, to, co się niewzruszenie odradza na nowo, niezależnie od przestrzeni i czasu. (Juliusz Sokołowski - komisarz wystawy)

Cztery fotografie w rozmiarze 1200 metrów kwadratowych dają łącznie powierzchnię 4800 metrów kwadratowych. Jest to prawie dwa razy więcej niż reklama Coca-Coli eksponowana na elewacji budynku Uniwersalu. Fotografie, od poniedziałku eksponowane na elewacji PKiN, wyłoniła w dniu 19 lipca komisja artystyczna w składzie: Paweł Bujalski (prezes zarządu ZPKiN Sp. z o.o.), Jerzy Kalina (artysta, filmowiec), Jerzy Porębski (profesor ASP) oraz Maciej Zalewski (prezes zarządu Portal Internetowy Latarnik Sp. z o.o.).

Podczas wystawy "wewnątrz" prezentowane będą nieznane dotychczas zdjęcia Profesora Jana Czekanowskiego, wybitnego polskiego antropologa i etnografa. Fotografie te wykonał na początku XX wieku w trakcie swoich badań w Afryce. Innym sensacyjnym odkryciem są fotografie wybitnego młodopolskiego malarza Józefa Rapackiego oraz zamordowanego w czasie okupacji botanika, Tadeusza Wiśniewskiego.

Ponadto swoje zdjęcia zaprezentują autorzy młodego pokolenia, między innymi Jacek Poremba, czołowy polski fotograf reklamowy, który tym razem pokaże swoje fotografie niekomercyjne, czy też Łukasz Trzciński, który corocznie zdobywa większość nagród w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej.

Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia z różnych miejsc - między innymi Nowej Huty i Sudanu, Warszawy i Afganistanu, Egiptu, Francji, również zdjęcia wykonane 11 września w Nowym Jorku.

Komisarzem wystawy jest Juliusz Sokołowski, autor sztandarów prezentowanych przez 2 lata w Galerii Zewnętrznej 30-ka (PKiN), które zdobyły drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie Polaroida, prowadzący od 7 lat warsztaty fotograficzne w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Wystawarozpocznie się oficjalnie 9 października i będzie trwała jeden miesiąc. Potem zagości w galeriach z Bratysławy, Houston, Paryża, Berlina i Nowego Jorku.

Wystawa Powiększenie. Fotografia w czasach zgiełku będzie kontynuacją Festiwalu Fotografii Czarno-Białej organizowanego przez Portal Internetowy Latarnik, którego poprzednia część odbyła się w styczniu br. w Zakopanem. Latarnik przewidział też inne imprezy na warszawską edycję Festiwalu: Warsztaty fotograficzne dla młodzieży warszawskich szkół oraz cykl wystaw autorskich w restauracji Trasa (budynek Focus, al. Armii Ludowej 26). Szczegółowe omówienie warszawskiej edycji Festiwalu wkrótce na naszych stronach.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły