Fotografie Bogdana Dziworskiego w Green Gallery

Autor: Marta Sinior

10 Kwiecień 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
WFFA 07. Wystawa Bogdana Dziworskiego to prawdziwa perełka w programie tegorocznego WFFA. Ten wybitny operator i reżyser filmowy mało znany jest jako fotograf, a szkoda, bo jego zdjęcia są naprawdę wyjątkowe. Pomimo tego, że na pierwszy "rzut oka" wydają się zwykłe i klasyczne, to mają w sobie wielką siłę wyrazu podobnie jak prace mistrzów Henri Cartier-Bressona czy Roberta Doisneau.

Bogdan Dziworski urodził się w 1941 roku w Łodzi. Operator filmowy, fotograf i reżyser. Dziekan Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przez wiele lat był związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, gdzie stworzył wiele znakomitych filmów dokumentalnych. Niektóre jego filmy otrzymały po kilkanaście nagród i wyróżnień na najbardziej liczących się festiwalach, np.: Hokej i Olimpiada. Autor ok. 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych oraz wystaw i albumów fotograficznych.

Fotografie Dziworskiego prezentowane były na indywidualnych wystawach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Berlinie. Doczekały się także wydań albumowych, z których za najważniejszy uważany jest album 1/250 sekundy ze wstępem Tadeusza Konwickiego i Henri Cartier-Bressona.

fot. Bogdan Dziworski, Łódź, 1964

Otwarcie wystawy zatytułowanej Chwile Bogdana Dziworskiego nastąpi w piątek, 13 kwietnia o godzinie 19 w Green Gallery (ul. Krzywe Koło 2/4) w Warszawie.

Poniżej publikujemy tekst dostarczony przez organizatorów wystawy:

Wybitny operator i reżyser ale również autor znakomitych fotografii. Te trzy pozornie różne dziedziny łączy jedno - obraz. Mogłoby się zdawać, że fotografie Bogdana Dziworskiego to tylko zatrzymane filmowe kadry. Byłaby to opina niebywale krzywdząca, bo jego fotografie to jednak osobny świat i to świat tylko pozornie pozbawiony ruchu. To świat , na który składają się zatrzymane w setnych ułamkach sekund chwile, chwile ledwie dostrzegalne zbyt leniwym okiem nawet wytrawnych obserwatorów. Tym chwilom, momentom autor nadaje głębszy sens - uwieczniając je w naszej pamięci. Uwiecznia to co najczystsze w nas - pierwsze uczucia, refleksy intuicji zanim zastąpi je tak wszechobecny teatr życia codziennego. I ten świat Dziworskiego ożywa w oglądających pospiesznym biciem serca i pamięcią prostych zachowań zwykłych ludzi. - tekst Izabela Wojciechowska

Bogdan Dziworski Chwile

14.04 - 6.05.2007

Green Gallery
ul. Krzywe Koło 2/4
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)