Wystawa o leśnych złodziejach jajek

Autor: Marta Sinior

11 Wrzesień 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Wyjątkowa wystawa o intrygującym tytule zostanie zaprezentowana w krakowskiej Galerii ZPAF i S-ka. "Kto kradnie jajka w lesie?" to ekspozycja składająca się z fotografii pochodzących z archiwum Zakładu Ekologii, Badań Łowieckich i Ekoturystyki. Choć cel zdjęć powstałych przy pomocy wbudowanego w budkę dla ptaków aparatu cyfrowego i termo-komórki nie był artystyczny, to charakter obrazów jest zbliżony do niejednej współczesnej twórczej kreacji.
zdjęcie z wystawy "Kto kradnie jajka w lesie?"

Poniżej publikujemy tekst kuratora wystawy - Karola Hordzieja:

Tęsknota za autentycznością to zapewne jeden z powodów, dla których coraz chętniej oglądamy różnego rodzaju kolekcje fotografii amatorskiej lub archiwalnej. W krajach anglojęzycznych istnieje pojęcie "vernacular photography" używane na określenie fotografii amatorskiej, przeważnie anonimowej, tworzonej spontanicznie: jako rodzinna pamiątka, dokumentacja ważnych momentów z życia bliskich osób, zdjęcia zbiorowe. Obecnie coraz częściej pojęcie to wchłania także fotografię znalezioną (na przykład na pchlich targach lub wśród zdjęć odrzuconych przez klientów zakładów fotograficznych), fotografię wykonaną w celach użytkowych, kiedy strona wizualna i artystyczna nie była intencją osoby tworzącej zdjęcie, a także fotografie wykonane bez bezpośredniego udziału człowieka, przy pomocy odpowiednich urządzeń (jak w budkach do zdjęć paszportowych).

Fotografie składające się na wystawę "Kto kradnie jajka w lesie?" to wybór z archiwum liczącego kilka tysięcy fotografii wykonanych w ramach ekologicznych badań naukowych. Cały proces badawczy jest zjawiskiem w pełni czytelnym tylko dla przeprowadzających go naukowców, którzy posiadają odpowiednią wiedzę metodologiczną. Dla widza spoglądającego z zewnątrz projekt nabiera charakteru szalonego performance. Pracownicy Instytutu Biologii rozkładają w lesie tysiące kurzych jaj, stosując przy tym bardzo dokładny schemat wyznaczony na mapie terenu. Ponieważ statystyczne dane uzyskane w pierwszym etapie badań są niewystarczające, badacze zmuszeni są zamontować na drzewach - w pobliżu miejsc, w których zostawiają jajka - cyfrowe aparaty wyposażone w fotokomórkę, które mają dostarczyć im dodatkowych informacji.

zdjęcie z wystawy "Kto kradnie jajka w lesie?"

Przedstawiony na wystawie wybór jest na tyle niewielki, by utracić swój poznawczy charakter. Pozostaje sama wizualna strona i atmosfera, przypominająca zdjęcia Weegee z miejsca zbrodni, albo album Kohei Yoshiyuki "Document Park", przedstawiający podglądane sceny z schadzek w tokijskim parku wykonane na filmie na podczerwień w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Oderwane od swojego przeznaczenia i źródła powstania zdjęcia odkrywają przed nami, jak blisko siebie znajdują się różne gatunki i nurty fotografii. Charakterystyczne rysy estetyki snapshot - sposób kadrowania, niska jakość zdjęć, światło lampy błyskowej skierowane na wprost obiektu - przywołują zdjęcia z albumu "Hysteric Glamour" (1998) Terry'ego Richardsona, autora odważnych kampanii reklamowych dla marki Sisley. Richardson z pseudo-amatorskiej fotografii stworzył niezwykle popularny i wpływowy styl, który pod koniec lat dziewięćdziesiątych zawładnął fotografią mody, a obecnie jego ślady można odnaleźć w twórczości wielu fotografów z obszaru fotografii artystycznej lub reportażowej. Takie efekty, jak flesz przepalający pierwszy plan zdjęcia, nie tylko nadają mu mają nie tylko estetyczny charakter, lecz mają na celu potwierdzenie autentyczności wykonanego zdjęcia.

Pracom składającym się na wystawę "Kto kradnie jajka w lesie" towarzyszy jeden z aparatów używanych w trakcie badań, zawieszony na ścianie między odbitkami. W przypadku obecności widzów w galerii, aparat wprawia w ruch fotokomórka (uaktywniana co 30 sekund). Przyłapani w nieprzewidzianym momencie odwiedzający trafiają w sytuację, która okazuje się być powtórzeniem chwili uchwyconej na zdjęciach z lasu. Krótki błysk sygnalizuje wykonanie zdjęcia, które pozostaje w pamięci aparatu, bez wskazania jego przeznaczenia.
- Karol Hordziej

Zdjęcia na wystawę udostępnił Zakład Ekologii, Badań Łowieckich i Ekoturystyki (Instytut Biologii Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) oraz Nadleśnictwo Ruszów i Nadleśnictwo Przemków.

Wystawa Kto kradnie jajka w lesie?

15.09 - 7.10.2007
Wernisaż: 14.09.2007 godzina 19

Galeria ZPAF i S-ka
ul. św. Tomasza 24, Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
6
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.
5
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z legendą polskiej fotografii - Wojciechem Prażmowskim - profesorem, doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki filmowej i wykładowcą PWSFTviT w Łodzi, jednym z...
4