802 procent normy - historia Nowej Huty

Autor: Marta Sinior

17 Styczeń 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Wystawa "802 procent normy" to dokument powstania pierwszych lat jednego z czołowych symboli komunizmu - Nowej Huty. Autorami zdjęć są Henryk Makarewicz, fotograf i operator Polskiej Kroniki Filmowej oraz Wiktor Pental, fotoreporter i jednocześnie budowniczy Nowej Huty. Do dziś żaden z fotografów nie doczekał się szerszej prezentacji, a wiele zdjęć ze względu na ich ironiczny charakter, nie ujrzało światła dziennego. Fotografie do 10 lutego 2008 roku można oglądać w dawnym kinie "Światowid" w Nowej Hucie.

Henryk Makarewicz (1917-1984) - Fotograf i operator Polskiej Kroniki Filmowej. Prowadził dokumentację Nowej Huty od samych jej początków.

Wiktor Pental (ur. 1920) - Fotoreporter i jednocześnie budowniczy Nowej Huty. Wywodzi się z tradycji humanistycznej. Organizatorzy wystawy porównują jego twórczość do fotografii Roberta Doisneau, przez to, że skupia się na jednym temacie. Całe jego dzieło fotograficzne dotyczy Nowej Huty, a w centrum zainteresowań pozostaje nieodmiennie człowiek.

fot. Henryk Makarewicz, Wiktor Pental / Kolektyw Fotografów Visavis.pl

Kiedy oglądamy zdjęcia Makarewicza i Pentala, uderza w nich wspólny ton: silnie zaznaczony, odautorski komentarz, często ironiczny wobec rzeczywistości. W fotografiach Makarewicza i Pentala widać odbicie ówczesnych światowych trendów, do których fotografowie nawiązywali dzięki własnej intuicji i wrażliwości.

Choć ich fotografie niemal w całości zostały wykonane w Nowej Hucie, opowiadają o atmosferze lat 50. i 60. w całej Polsce. Każdy, kto pamięta tamte czasy, odnajdzie w nich cząstkę własnych wspomnień. Kto tej epoki nie zna, odbierze te zdjęcia jako obrazy uniwersalne. Autorzy stworzyli wyjątkowy zapis minionego czasu, opatrując rzeczywistość autorskim komentarzem. Ich zdjęcia opowiadają o dniu powszednim, a takiego opisu PRL-owskie władze raczej się obawiały. To dlatego większość tych fotografii przeleżała w szufladach ponad pół wieku.

fot. Henryk Makarewicz, Wyścigi motocyklowe, lata 50-te / Kolektyw Fotografów Visavis.pl

Skąd tytuł wystawy? Na przełomie lat 40. i 50. istniało współzawodnictwo pracy, w ramach którego - jak informowała propaganda - przekraczano ustalone normy pracy. Górnicy mieli wydobywać 300 procent węgla ponad normę, budowlańcy przekraczać nawet o 200 procent liczbę ustalonych do oddania mieszkań. W rzeczywistości "śrubowanie norm" niewiele miało wspólnego ze spontanicznym współzawodnictwem i okazało się zabójcze, zarówno dla gospodarki, jak i dla pracowników. - materiał organizatorów wystawy

Pomysł i realizacja: Fundacja Imago Mundi (www.imagomundi.pl)

Kuratorem wystawy jest Anna Brzezińska-Skarżyńska.

"802 procent normy". Pierwsze lata Nowej Huty na fotografiach Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala

10.12.2007 - 10.02.2008

dawne Kino "Światowid"
os. Centrum E-1
Al. Jana Pawła II, Nowa Huta, Kraków
wt-pt: 10-18
sob-nd: 11-19

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły