Wyprowadzenie Kupców z KDT - rekonstrukcja

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Grudzień 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
"Wyprowadzenie Kupców z KDT" to fotograficzny projekt Mikołaja Długosza i Tomasza Dubiela. Efekt spotkania doświadczonego twórcy z początkującym fotografem będziemy mogli zobaczyć już dziś, 4 grudnia o godz. 19:00 w warszawskim Centrum Kultury "Nowy Wspaniały Świat".
Przygotowania do sesji fotograficznej, fot. Urszula Klimek

Zapraszamy na otwarcie wystawy Mikołaja Długosza i Tomasza Dubiela "Wyprowadzenie Kupców z KDT". Odbędzie się ono w piątek, 4 grudnia o 19:00 w Centrum Kultury "Nowy Wspaniały Świat". Fotografów zainspirowały wydarzenia towarzyszące wyprowadzeniu kupców z hali KDT na pl. Defilad.

Ta praca budzi emocje, a póki co niewielu ją widziało - pisze na blogu zrobtowwawie.blox.pl Agnieszka Kowalska. Tam też możemy przeczytać co mówią o swoim pomyśle jego autorzy:

Długosz:To co działo się wewnątrz i wokół KDT było niezwykle fotogeniczne. Ale ja celowo zostawiłem aparat w domu. Dzięki temu łatwiej wtopiłem się w tłum i obserwowałem. Odwzorowujemy kabaret, który zrobili wtedy kupcy. Patrząc na to bez dramatyzmu, przyklejonej zwykle do tego tematu powagi. Bo to było przedstawienie, wydarzenie medialne. Kupcy przebrali się w swoje kamizelki, stworzyli dekoracje, wzięli rekwizyty i zrobili show. Użyliśmy konwencji sesji modowych do kolorowych magazynów, które często kopiują zagraniczne wzorce, ale na naszą polską miarę. Stąd ta uboga scenografią, celowy efekt sztuczności. W fotografii już wszystko było, wszystko jest powtórzeniem.

Dubiel:Rekonstruujemy to wydarzenie, bo i na mnie i na Długoszu zrobiło ogromne wrażenie. Pamiętam, że przejeżdżałem Marszałkowską i byłem mocno zaskoczony tym co widzę. W centrum miasta zupełny paraliż. Walki kibiców są normą i mamy je na codzień, ale walki kupców to coś wyjątkowego. Chcieliśmy, żeby nasza rekonstrukcja podobnie, jak temat który podejmuje była trudna do jednoznacznego opisania. Jej stylistyka zadaje kłam zapamiętanym wydarzeniom, odwraca rzeczywistość. Postanowiłem umieścić na fotografii Długosza w roli ochroniarza - postaci która jest jego przeciwieństwem w realnym życiu. Fotografia ta jest dwuznaczna, tak jak to, co wydarzyło się naprawdę.

Projekt został zorganizowany w ramach "Fotoprezentacji". To pierwsza odsłona cyklu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" w ramach "Animatorni", który zakłada współpracę między doświadczonym i początkującym twórcą. Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Mikołaj Długosz i Tomasz Dubiel

Wyprowadzenie Kupców z KDT - rekonstrukcja
Wernisaż: 4.12, godz. 19:00

Centrum Kultury "Nowy Wspaniały Świat"
ul. Nowy Świat 63
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły