Komis fotograficzny, czyli jak bezpiecznie (i niedrogo) kupić używany sprzęt

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Aparaty i obiektywy to niemały wydatek, zwłaszcza dla początkujących. Ten sam, używany sprzęt, możemy jednak kupić znacznie taniej. O tym dlaczego komis fotograficzny jest dobrym rozwiązaniem piszemy poniżej.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem E-oko.pl

Rynek wtórny jest oczywistym kierunkiem w jakim zwracają się fotografowie starający się kupić dobry sprzęt w przystępnej cenie. Nic dziwnego - różnice miedzy nowymi, a używanymi modelami aparatów czy obiektywów potrafią nieraz sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Gdzie takiego sprzętu szukać?

Pierwsze, co przychodzi do głowy kupującym to aukcje internetowe, lub giełdy fotograficzne. Choć w jednym w i drugim wypadku jesteśmy w stanie wyszperać prawdziwe cudeńka, a dodatkowo wytargować atrakcyjną dla nas cenę, nie możemy mieć 100-procentowej pewności co do rzeczywistego stanu sprzętu, który kupujemy. Trudno też o jakąkolwiek reklamację - w przypadku takich transakcji, rzadko kiedy otrzymujemy dowód zakupu, a do pomocy niespecjalnie kwapią się też serwisy, za pośrednictwem których wystawiane są dane aukcje. Jak więc mieć pewność, że używany sprzęt, który kupujemy jest pozbawiony ukrytych wad? Warto zainteresować się ofertą komisów fotograficznych prowadzonych przez renomowane sklepy, takie jak posiadający 16-letnie doświadczenie e-oko.pl. Za ich pośrednictwem nie tylko kupimy w pełni sprawny sprzęt, ale także otrzymamy gwarancję “rozruchową”. Oto kilka powodów, dla których warto zdecydować się na komis fotograficzny.

Niedrogo i pewnie

Wszystkie produkty sprzedawane za pośrednictwem komisu fotograficznego są wcześniej sprawdzane pod kątem wad oraz czyszczone i regulowane. W przypadku aparatów cyfrowych, możemy liczyć na dokładne przetestowanie matrycy i usunięcie zabrudzeń, w obiektywach natomiast kalibrowane są układy autofokusu i stabilizacji. Ponadto sprzęt dokładnie sprawdzany jest w praktyce, a sprzedawca na prośbę kupującego udostępnia zdjęcia przykładowe wykonane za pomocą danych aparatów i obiektywów.

Ponadto na każdy zakup wystawiany jest paragon, lub faktura VAT (także faktura VAT marża), co ucieszy osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i co będzie podstawą dochodzenia swoich racji w przypadku jakichkolwiek sporów, a także uwiarygadnia pochodzenie sprzętu w przypadku chęci jego dalszej sprzedaży. Sam sprzęt sprawdzany jest zresztą także pod kątem prawnym. Kupując w komisie mamy pewność, że nie kupujemy sprzętu kradzionego.

Oprócz tego, każdy sprzedawany sprzęt objęty jest gwarancją komisu fotograficznego, która sięga nawet 12 miesięcy. Biorąc pod uwagę, że w przypadku nowego sprzętu otrzymujemy zazwyczaj gwarancję 2-letnią, to bardzo ciekawa forma zabezpieczenia naszego zakupu. A rok czasu powinien w zupełności wystarczyć, by wyłapać ewentualne wady nabytego sprzętu. Niekiedy zresztą sprzedawany sprzęt jest jeszcze na gwarancji producenta. Poza tym, kupując sprzęt w komisie przez internet, mamy ustawowe prawo do zwrotu sprzętu w ciągu 14 dni, bez podania przyczyny. W przypadku kupowania od osoby prywatnej, takiej możliwości mieć nie będziemy.

Udając się natomiast do sklepu stacjonarnego, będziemy mogli samemu przetestować sprzęt i zobaczyć jak na przykład obiektyw sprawdza się z posiadanym przez nas aparatem. Otrzymamy też pomoc obsługi, która doradzi nam w wyborze sprzętu. To przecież w większości zawodowi fotografowie.

Dodatkowym smaczkiem jest także fakt, że za pośrednictwem komisu kupimy modele wycofane z produkcji, unikalne obiektywy czy sprzęt kolekcjonerski.

Komis fotograficzny nie tylko dla kupujących

Jak w przypadku większości komisów fotograficznych, za pośrednictwem e-oko.pl używany sprzęt będziemy mogli także sprzedać, a wszelkie formalności podatkowe związane z umową kupna-sprzedaży dopełni obsługa komisu. Możliwe jest także pozostawienie sprzętu fotograficznego w rozliczeniu przy zakupie innego nowego, lub używanego.

Jak dojechać?

Sklep fotograficzny i komis OKO to autoryzowany dealer takich marek jak: Sony, Fujifilm, Nikon, Olympus, Leica, Pentax, Profoto, Sigma i Hasselblad. Znajduje się przy ul. Puławskiej 10 (lok 32) w Warszawie i otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 18:00. Pełna ofertę sklepu znajdziecie też pod adresem e-oko.pl.

 

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Szukasz niedużego aparatu do zabrania w podróż lub na urlop? Oto najlepsze modele, które zamykają duże możliwości w niewielkich, wygodnych konstrukcjach z przystępną ceną.
12
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
Wykorzystując laptopy dla twórców ASUS Studiobook i Zenbook sprawdzamy, jak NVIDIA Studio radzi sobie w pracy z obrazem i coraz częściej wykorzystywanymi w postprodukcji funkcjami AI.
25
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Fujifilm X100VI bije rekordy popularności jako najlepiej „przedsprzedany” aparat w historii. Zanim jednak damy się ponieść emocjom i złożymy preorder z niewiadomą datą dostawy, warto...
27
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)