Telefon z dobrym aparatem?

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Czerwiec 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Nie wiesz, jaki telefon z dobrym aparatem wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując smartfona do zdjęć!

Na początku lat 90-tych nikt nie myślał o tym, aby aparat fotograficzny można było umieścić w takim urządzeniu jak telefon. Wówczas popularne były aparaty kliszowe, z którymi trzeba było obchodzić się bardzo ostrożnie. Taką kliszę, można było naświetlić już przy montowaniu ją w aparacie fotograficznym, a później przy wyjmowaniu. Pojawienie się w późniejszych latach aparatów cyfrowych, wywołało rewolucję. Ich popularność spowodowała, że zaczęto je umieszczać w telefonach komórkowych. Jednak jakość wciąż pozostawiała wiele do życzenia. Dzisiaj bez telefonu z dobrym aparatem trudno wyobrazić sobie życie. Telefon towarzyszy nam na każdym kroku i dzięki niemu w momencie możemy uwiecznić każdą chwilę na zdjęciu.

Telefon z dobrym aparatem

Wymagania stale rosną, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to lepszych modeli telefonów z bardziej zaawansowanym aparatem. W tym celu sięgają po pomoc producentów najlepszych aparatów fotograficznych i wspólnie opracowują takie urządzenia, które oferują wysoką jakość i są na tyle mikroskopijne, by można je bez trudu umieścić w obudowie telefonu. Jak kupić telefon z dobrym aparatem? 

Telefon do robienia zdjęć

Matryca pełni funkcję dawniej używanej kliszy. Rejestruje ona padające światło, za pomocą milionów światłoczułych pikseli. Światło w postaci fotonów przetwarzane jest w sygnał, który emituje obraz. Skąd matryca wie, jakimi kolorami powinny być nasycone poszczególne elementy? Dzieje się tak, dzięki filtrom rozpoznawania barw. Na przykład filtrom RGB. Co ciekawe, największym producentem matryc jest firma Sony. Nawet jeśli masz popularnego Iphona czy Huwaeia, to korzystasz z matryc produkowanych właśnie przez Sony. Każda matryca ma swoją wielkość i w dużym uproszczeniu im większa matryca, tym lepszy obraz. Taka matryca (sensor) przechwytuje większą ilość światła, dzięki temu bardziej wyłapuje barwy. 

Panuje przekonanie, że im więcej pikseli tym lepiej. Jednak po pierwsze musimy odróżnić piksele wyświetlacza ekranu od pikseli matrycy aparatu. Matryca to przynajmniej kilkanaście milionów pikseli, które nazywa się jej rozdzielczością. Tak naprawdę wysoka liczba pikseli w matrycy aparatu nie ma znaczenia. Telewizor w rozdzielczości 4K to nieco ponad 8 mln pikseli, a dla druków w jakości 300 dpi wystarczy 12 Mpix. Dlatego nie tyle ważna jest sama liczba pikseli co wielkość pojedynczego piksela. Jak już wspomnieliśmy, matryca zbiera światło za pomocą pikseli, a więc im większy piksel, tym więcej światła jest w stanie przyjąć. Zwracaj zatem uwagę by piksele matrycy głównego aparatu były większe przynajmniej dwukrotnie od piksela matrycy w aparacie dodatkowym. Jeśli dodatkowy ma piksel 0,7 mikrometra wielkości to aparat główny powinien mieć dwa razy więcej niż przedni aparat.

Obiektyw szerokokątny w telefonie z dobrym aparatem

Każdy telefon z dobrym aparatem powinien mieć aparat z dobrym obiektywem. Dlaczego? Światło pada na matrycę przez obiektyw. Wspomnieliśmy już, że im większa matryca, tym więcej światła przyjmuje. Jednak aby tak się działo, obiekty musi być równie duży. Obiektyw szerokokątny pozwala zrobić zdjęcia o szerszej perspektywie niż tradycyjne obiektywy. Ponieważ budowa telefonu komórkowego często ogranicza montaż takiego obiektywu, to producenci telefonów, począwszy od modelu Huawei P20 Pro, instalują w nich po 3 a obecnie nawet 4 obiektywy. Dzięki temu otrzymujemy zdjęcia o większej przekątnej. Największe pole widzenia zapewni nam obiektyw ultraszerokokątny, w który wyposażone są najlepsze modele telefonów komórkowych.

Aparat szerokokątny to nie wszystko. Telefony wyposażone w kilka obiektywów mają zwykle każdy z nich o innych cechach. Oprócz szerokokątnego przydaje się obiektyw makro, który umożliwia fotografię nawet najmniejszych detali. Inaczej mówiąc, dzięki niemu możesz zrobić wyraźne, ostre zdjęcie z bliskiej odległości. Kolejny z obiektywów powinien z kolei posiadać zoom optyczny, dzięki któremu można robić wyraźne zdjęcia obiektom, znajdującym się w dużej odległości. Jednak oprócz funkcjonalnych obiektywów, najlepszy aparat w telefonie powinien posiadać jeszcze inne cechy. Na przykład wydajny procesor czy optyczną stabilizację obrazu.

Optyczna stabilizacja obrazu

Optyczna stabilizacja obrazu to kolejna cecha, jaką musi posiadać telefon z bardzo dobrym aparatem. Telefon komórkowy to urządzenie, które jest lekkie, kieszonkowe, a robiąc nim zdjęcia, trzymasz do praktycznie w jednej ręce. Dlatego zawsze będziesz nim lekko poruszać. Podobnie, fotografowany obraz może się poruszyć. Aby uniknąć efektu rozmycia, czyli rozmazanego zdjęcia, producenci najlepszych smartfonów, wyposażają je w aparaty z optyczną stabilizacją obrazu.

Zatem jaki telefon z dobrym aparatem?

Obecnie jest wielu producentów, którzy starają się sprostać oczekiwaniom użytkowników pod względem jakości wykonywanych zdjęć. Dlatego pozornie łatwo znaleźć jest telefon, który ma dobry aparat. Jednak tylko pozornie. Pamiętaj, że najlepsze smartfony fotograficzne cechują się dużymi pikselami, które ma główny aparat. Konieczna jest także obecność optycznej stabilizacji obrazu. Nadal nie wiesz, jaki aparat z dobrym telefonem wybrać? Wiele przydatnych informacji znajdziesz na przykład tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaki-telefon-z-dobrym-aparatem-wybrac.bhtml. Ten profesjonalny poradnik na pewno pomoże w podjęciu decyzji!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Huawei.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Szukasz niedużego aparatu do zabrania w podróż lub na urlop? Oto najlepsze modele, które zamykają duże możliwości w niewielkich, wygodnych konstrukcjach z przystępną ceną.
10
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
Wykorzystując laptopy dla twórców ASUS Studiobook i Zenbook sprawdzamy, jak NVIDIA Studio radzi sobie w pracy z obrazem i coraz częściej wykorzystywanymi w postprodukcji funkcjami AI.
24
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Fujifilm X100VI bije rekordy popularności jako najlepiej „przedsprzedany” aparat w historii. Zanim jednak damy się ponieść emocjom i złożymy preorder z niewiadomą datą dostawy, warto...
27