Spotkanie "Meksykańska walizka" w Warszawie i Poznaniu

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Październik 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Na wykład z prezentacją multimedialną pt. "Meksykańska walizka", który poprowadzi Cynthia Young z nowojorskiego International Center of Photography: w sobotę, 8 października o godz. 17.00 w Warszawie zaprasza Fundacja Doc-Art-Forum i Biblioteka Uniwersytecka (do BUW), w niedzielę, 9 października o godz. 13:00 w Poznaniu zaprasza Instytut Fotografii proFotografia i Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (do WSNHiD). Spotkanie, które w Poznaniu inauguruje serię "Łowcy obrazów" poświęcone będzie hiszpańskim negatywom Roberta Capy, Gerdy Taro i Davida Seymoura. W obu miejscach wykład będzie tłumaczony symultanicznie z jęz. ang. Sobotni wykład w BUW poprzedzi wprowadzenie prof. Jana Kieniewicza na temat Wojny Domowej w Hiszpanii.
(c)International Center of Photography New York

O nieprawdopodobnym znalezisku, czyli walizce pełnej negatywów słuchy chodziły już w 1995 roku, lecz dopiero w 2007 r. trafiła ona do International Center of Photography w Nowym Jorku. Okazało się, że to naprawdę walizka Roberta Capy, którą zostawił w swoim paryskim studiu, gdy w 1939 r. opuszczał Europę. Miała zawierać jego negatywy z okresu wojny w Hiszpanii. Capa do śmierci był przekonany, że zaginęła na zawsze.

Nie wiadomo jak walizka trafiła do meksykańskiego ambasadora przy francuskim rządzie Vichy, gen. Francisca Aquilara Gonzáleza, w każdym razie to z nim pojechała do Meksyku. Tamtejszy klimat doskonale zakonserwował jej zawartość, która przeszła najśmielsze oczekiwania: trzy pudła ze 126 rolkami nie tylko Roberta Capy, ale także Gerdy Taro, jego towarzyszki życia (w latach 1934-37) oraz przyjaciela, Davida Seymoura. Dwie rolki przypisano Fredowi Steinowi.

Większość z odzyskanych 4300 zdjęć zrobiono w Hiszpanii w 1936 r. i choć nie ma wśród nich legendarnej fotografii Capy, przedstawiającej padającego żołnierza, to stanowią dokumentację codziennego życia partyzantów, częściowo również i obozów jenieckich.

Specjaliści nowojorskiego International Center of Photography, instytucji - co istotne - założonej przez brata Roberta Capy - Cornella - wywoływali negatywy klatka po klatce. Efekt po raz pierwszy pokazano publiczności dopiero 24 września 2010 r., na wystawie prezentowanej do 8 maja 2011 r. Jej kuratorem była Cynthia Young, opiekunka całego projektu "meksykańska walizka".

Spotkanie "Meksykańska walizka"

Termin: 8.10.2011, godz. 17:00
BUW, sala 316
ul. Dobra 56/66
Warszawa

Termin: 9.10.2011, godz. 13:00
Aula Artis
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
ul. gen. T. Kutrzeby 10
Poznań

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Odkryj funkcje filmowe Twojego aparatu
Odkryj funkcje filmowe Twojego aparatu
Jak wejść od zera w świat filmowania? Dzięki tym wskazówkom poznasz podstawowe pojęcia i poprawnie skonfigurujesz swój aparat w trybie wideo
10
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Oto kolejna garść naszych świątecznych inspiracji na gwiazdkowe prezenty, które na pewno spodobają się wszystkim miłośnikom fotografii - od zupełnych amatorów, po wymagających...
10
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Czym obdarować fotografa, by na świątecznym zdjęciu zobaczyć uśmiech? Oto garść naszych inspiracji na nadchodzące święta - od sprzętu fotograficznego i ciekawych gadżetów, po praktyczne...
30
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj