Warsztaty z przygotowania i druku fotografii we Wrocławiu

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Kwiecień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja "Blik" zaprasza na warsztaty z przygotowania i druku fotografii prowadzone przez Bartka Talagę, które odbędą się w dniach 27-28 kwietnia we Wrocławskiej Szkole Fotografii AFA na ulicy Fabrycznej 14. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 22 kwietnia.

Warsztaty z przygotowania i druku fotografii prowadzone przez Bartka Talagę odbędą się w dniach 27-28 kwietnia we Wrocławskiej Szkole Fotografii AFA na ulicy Fabrycznej 14. Koszt warsztatów: 130 zł (40zł przedpłata na konto, 90 zł na miejscu). Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: f.ammer@tiff.wroc.pl do 22 kwietnia. W wiadomości proszę podać swoje imię i nazwisko oraz wpisać w tytule "warsztaty". Sposób płatności oraz szczegółowy plan warsztatów zawierający rozpiskę godzinową zostanie przesłany w wiadomości zwrotnej.

Pytania prosimy kierować na podany adres e-mail lub telefon: +48783081091.

Program warsztatów:

Część teoretyczna (4h)

I. Wstęp - techniki i rodzaje druku dla fotografii

II. Trzy słowa o kolorach (modele kolorów, przestrzenie barwne, relatywizm barwny)

III. Rodzaje papierów.

- dobór podłoża do charakterystyki zdjęć,

- mat vs błysk,

- aktywne wybielacze a naturalny kolor papieru,

- podłoża specjalne (druk UV, szkło akrylowe).

IV. Od czego zależy archiwalność wydruku

V. Proces przygotowania zdjęcia do druku

od pliku surowego (skan lub RAW) do pliku finalnego (z korekcją pod konkretny papier i drukarkę).

VI. Skaner + drukarka pigmetowa

VII. Kilka innych tematów, które zrodzą się z pytań uczestników.

Część praktyczna (8h)

I. Kalibracja monitora.

II. Stworzenie profilu ICC do papieru (sposób działania).

III. Świadome użycie soft proof.

IV. Praca na materiałem zdjęciowym uczestników:

- tworzenie warstw korekcji pod wydruki

- konwersja do przestrzeni kolorów Adobe RGB

- indywidualne konsultacje.

V. Wybór fragmentów zdjęć do druku prób (proof)

VI. Drukowanie zdjęć przygotowanych przez uczestników.

Wymagania:

- seria od 3 do 5 zdjęć lub dyptyk (chodzi o to by móc przygotować do druku nie tylko jedno zdjęcie lecz spróbować zmierzyć się z produkcją spójnych wydruków pod względem koloru i tonalności).

- podstawowa znajomość programu Photoshop

- otwartość na nową wiedzę (nie przerażajcie się jeśli nie rozumiecie niektórych punktów w planie warsztatów. Wszystko zostanie wyjaśnione).

Bartłomiej Talaga urodził się w 1987 roku w Łodzi. Początkowo zainteresowanie fotografią rozwijał pod kierunkiem dr. hab Mariana Schmidta - dyrektora Warszawskiej Szkoły Fotografii. Następnie w 2012 roku ukończył dzienne studia fotografii w PWSFTviT, gdzie obecnie jest wykładowcą. Prowadzi zajęcia z przedmiotu postprodukcji obrazu, podczas których stara się przedstawić różne formy twórczego wykorzystania narzędzi programów graficznych. Celem zajęć jest nie tylko nauka warsztatu, lecz przede wszystkim uwrażliwienie studentów na wzajemną zależność pojedynczych fotografii i takie ich przygotowanie, by w cyklu tworzyły spójną całość.

W 2011 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był laureatem ubiegłorocznej nagrody Młodzi w Łodzi. Bartłomiej Talaga brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach fotografii m.in.: w Kolonii, Bratysławie, Łodzi, Bydgoszczy. Jest autorem albumu "Wymiar Ciszy". Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Propagandy Sztuki w Łodzi. Prywatnie interesuje się teorią zależności między obrazem i sposobem jego oddziaływania na odbiorcę. Pracę magisterską poświęcił zagadnieniu "ekwiwalentów rzeczywistości" w ujęciu mało znanego w Polsce Minora White'a.

www.bartlomiejtalaga.com

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16